TB WOODS 14MPC71S68 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 68mm Belt Width, 12.457 inch Pitch Dia.
2030 RPM
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 68 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 3525 |
| Bushing Type | 3525 |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 2 1/2" |
| Dimension M | 0.83" |
| Hub Length | 2 1/2" |
| Hub Projection | 0.83" |
| Hub Projection (in.) | 0.83" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 2030 RPM |
| Outside Dia. | 12.35" |
| Pitch Dia. | 12.457" |