TB WOODS 14MPC29S68MPB QT Power Chain II Belt Sprocket, Ductile Iron, 68mm Belt Width, 5.088 inch Pitch Dia.
7670 RPM
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 68 mm |
| Bore Type | Finished With No Keyway |
| Bushing | MPB |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 1" |
| Dimension L | 4.33" |
| Dimension M | 0.0" |
| Face Width | 3.33" |
| Hub Location | 4.35" |
| Hub Projection | 4.35" |
| Hub Projection (in.) | 4.35" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Rpm | 7670 RPM |
| Number Of Teeth | 29 |
| Outside Dia. | 4.98" |
| Pitch Dia. | 5.088" |