STEARNS BRAKES 108732100EBB Hazardous Location Brake, IP40 115VAC
15 ft.-lbs.
115/95V
1 1/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,766.07 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 95/115V AC |
| Application | Hazardous Location |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #6 |
| Enclosure Ip Rating | IP40 |
| Enclosure Nema | NEMA 7, NEMA 9 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 1/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 87300 Series |
| Static Torque | 15 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 28.35 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108734100GQB | 35 lbs.-ft. | €6,524.95 | |
| 108733100EQB | 25 lbs.-ft. | €6,135.34 | |
| 1087311S0DQB | 10 lbs.-ft. | €5,520.41 | |
| 1087321S0ELB | 15 lbs.-ft. | €5,766.07 | |
| 108733100ELB | 25 lbs.-ft. | €6,077.44 | |
| 108734100EQB | 35 lbs.-ft. | €6,524.95 | |
| 108735100GQB | 50 lbs.-ft. | €7,664.03 |
Explore Products
- ALEMITE 323479 Nut
- SUPER-STRUT AB204 Angle Fitting, Goldgalv Finish, 90 Deg Type, Steel, 3 Holes, 9/16 Inch Hole Size
- GROVE GEAR EL8300510.31 EL-H830-60-H_-31 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.938 Inch O.D, Aluminum
- WALTER TOOLS A3143-0.98 5062932 Micro Drill Bit, 0.98 mm Drill Bit Size, 1/4 Inch Flute Length, 1.50 mm Shank Dia
- MILWAUKEE VALVE ML233B D N Butterfly Valve, With Lever Handle, Buna Liner, Ductile Iron, 4 Inch Valve Size
- TSUBAKI RS16-1B26F-1R
- BOSTON GEAR 3M112090 Htd Timing Belt, 3 Mm Pitch, 336 Mm Overall Length, 9 Mm Width
- HUB CITY 0270-09685 Worm Reducer, 2.926 Hp, 2.188 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Jointers
- Rim Locks and Auxiliary Locks
- Stainless Steel Angle Stock
- Spring Pins
- Solid Rivets
- CONDOR Polyester/Cotton Knit Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Foam, Nitrile, Full Dipped
- KEO Countersink Sets, Carbide
- DIXON Spray Hose Couplings
- SPEARS VALVES CPVC Gate Valves, Threaded Ends, FKM
- EATON Safety Switch Base Assemblies
- WATERSAVER FAUCET COMPANY Single Cross Handle Single Hole Deck Mount Laboratory Faucets
- BOSCH Electric Tankless Water Heaters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108732100EBB Hazardous Location Brake, IP40 115VAC
€5,766.07 /unit
