STEARNS BRAKES 108732100EMB Hazardous Location Brake, IP40 498VAC
15 ft.-lbs.
498/415V
1 1/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,875.59 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 415/498V AC |
| Application | Hazardous Location |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #6 |
| Enclosure Ip Rating | IP40 |
| Enclosure Nema | NEMA 7, NEMA 9 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 1/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 87300 Series |
| Static Torque | 15 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 28.35 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108734100GQB | 35 lbs.-ft. | €6,524.95 | |
| 108733100EQB | 25 lbs.-ft. | €6,135.34 | |
| 1087311S0DQB | 10 lbs.-ft. | €5,520.41 | |
| 1087321S0ELB | 15 lbs.-ft. | €5,766.07 | |
| 108733100ELB | 25 lbs.-ft. | €6,077.44 | |
| 108734100EQB | 35 lbs.-ft. | €6,524.95 | |
| 108735100GQB | 50 lbs.-ft. | €7,664.03 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 911195200 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.952 Inch Size
- ARO 93085 Spool
- APPROVED VENDOR 4HXD7 Bungee Cord Hook 18 Inch Length 5/16 In.d
- NOTRAX 380R0078GY Indoor Matting, Grey, 200 cm x 20 m Size
- RESINTECH AF-20-3000-BB Softening Cartridge
- REGAL 008353AS74 Hand Tap, 1/4-28 Size, H3 Limit, 4 Flutes, Plug With Chrome
- BEL-ART - SCIENCEWARE H13178-0812 13178-0812 Bag 8 x 12 Polyethylene 4mil
Explore More
- KEYSHAFT
- Test Equipment Accessories
- Hand and Bowl Scoops
- Stirrers
- Porting Tools Counterbores
- Indicating Transmitters
- ANVIL Single Run Packs, Galvanized
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Ladder Safety Gates
- CONDOR Cowhide Leather, Standard, Full Finger Gloves, White
- IRONCLAD Summit Reflective Gloves
- SUGATSUNE Wire Pull Handles
- BEL-ART - SCIENCEWARE Giant Beaker
- ACORN Back Outlet Pushbutton Assembly
- IDEAL Heavy Wall Heat Shrink Tubing
- SPEARS VALVES FlameGuard CPVC Fire Sprinkler Flush Style Reducer Bushings, Spigot x Socket
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108732100EMB Hazardous Location Brake, IP40 498VAC
€5,875.59 /unit
