STEARNS BRAKES 108733100EQB Hazardous Location Brake, IP40 230/460VAC
25 ft.-lbs.
230/460/190/380V
1 1/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€6,135.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake Assembly |
| Ac Coil Voltage | 190/230/380/460V AC |
| Application | Hazardous Location |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #6 |
| Enclosure Ip Rating | IP40 |
| Enclosure Nema | NEMA 7, NEMA 9 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 1/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 87300 Series |
| Static Torque | 25 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 28.35 |
| Ship length (cm) | 27.64 |
| Ship width (cm) | 27.64 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108734100GQB | 35 lbs.-ft. | €6,524.95 | |
| 1087311S0DQB | 10 lbs.-ft. | €5,520.41 | |
| 1087321S0ELB | 15 lbs.-ft. | €5,766.07 | |
| 108733100ELB | 25 lbs.-ft. | €6,077.44 | |
| 108734100EQB | 35 lbs.-ft. | €6,524.95 | |
| 108735100GQB | 50 lbs.-ft. | €7,664.03 | |
| 108736100GQB | 75 lbs.-ft. | €9,380.48 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 112313630 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 13.63 mm Size
- BROWNING CHCFR8P 1241439 Coupling Flange, 6-11/16 Inch Hub Dia, 3300 Rpm Maximum, Steel
- CONDOR 36VL03 Antifatigue Mat Black 2 Feet x 75 Feet
- EDWARDS SIGNALING 102SIN-RBA-G1 Pre Assembled Stack Light, Red Blue Amber, 24VDC, 3 Inch Dia.
- GRAINGER 1089_24_0 Aluminum Rod 6061, 7/8 Inch Outside Dia, 24 Inch Overall Length
- TOWNSTEEL XME-9020-S-626 Classroom Lock Satin Chrome Sentinel Lever
- VIGIL ANTISLIP 02-500 Stair Nosing, Anti-Slip, 47.2X8.7X0.79 In
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Cabinets
- Hydraulic Bulk Hoses
- Rubbing Bricks
- Wire Shelving
- 3.3 Inch Diameter Motors
- DESTACO Flat Tip Bonded Neoprene Spindle Metric
- VIEGA PROPRESS Double Drop Elbow, Press x Press x FNPT
- CHICAGO PNEUMATIC CP7769/CP7779 Series Impact Wrenches
- GLOBE SCIENTIFIC Pitchers, Molded Graduations
- FLUORAMICS Tufoil Lubit 8 Cleaning Agent
- VALLEY CRAFT Versa-Lift Drum Lifters
- EDWARDS SIGNALING Low Voltage Pushbuttons
- PLAST-O-MATIC TEBVC Series Heavy Duty ON/OFF Actuator Ball Valves
- SPEARS VALVES PVC Internal Repair Kits, Buna-N
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108733100EQB Hazardous Location Brake, IP40 230/460VAC
€6,135.34 /unit
