STEARNS BRAKES 108708200MQF Brake, NEMA4 IP54 Cast Iron 230/460VAC
105 ft.-lbs.
230/460/190/380V
1 1/2"
Get it by Monday, Apr 13
€5,849.01 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 190/230/380/460V AC |
| Application | General Purpose |
| Bore Size | 1 1/2" |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #8 |
| Enclosure Ip Rating | IP54 |
| Enclosure Nema | NEMA 4 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Frame | 180TC, 250TC, 210TC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Housing Length | 8 14/25" |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 1/2" |
| Lead Wire Position | Standard |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Outside Dia. | 9 1/2" |
| Power On/power Off | Power Off |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 105 lbs.-ft. |
| Torque Rating | 105 lbs.-in. |
| Type | Motor Brake - Fan End Mounting |
| Voltage Rating | 190/460/230/380V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 25.2 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 24.13 |
| Ship width (cm) | 24.13 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108701200DQF | 10 lbs.-ft. | €2,520.94 | |
| 108702200CNF | 15 lbs.-ft. | €3,013.82 | |
| 108702200DLF | 15 lbs.-ft. | €2,603.86 | |
| 108702200EBF | 15 lbs.-ft. | €2,603.86 | |
| 108702200EQF | 15 lbs.-ft. | €2,603.86 | |
| 108705200EPF | 50 lbs.-ft. | €3,465.99 | |
| 108705200EQF | 50 lbs.-ft. | €3,433.13 |
Explore Products
- USA SEALING ZUSA-RES-137 Compression Packing Seal, White
- WOODHEAD 1300100507 113032K13M030 Cordset, 3 Pole, Male Female, 3m, 90 Degree Straight, 16/3 Size, TPE
- NOTRAX 408C0324BY Dry Area Matting, Black/Yellow, 60 cm Per Linear Meter Size
- LAMP SSG-45 Gate Latch 1-3/32 Inch Width Silver
- ARO 666101-8EB-C Diaphragm Pump, 35 GPM Flow Rate, Stainless Steel
- HUMBOLDT HM-2704.60S Porous Plate, Square, 60mm
- SCHLAGE F40 LAT 619 CEN Door Lever Lockset, Grade 2, Latitude/Century, Satin Nickel, Not Keyed
- GREENLEE HK06AT Crimper
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Heater Accessories
- Transformer Cooling Fans
- Humidifiers
- Ribbed Wall Containers
- Ogee Washers
- ANVIL Single Run Packs, Black
- ANSELL 56-903 Alphatec Pvc Coat Aprons
- IRONCAT Utility Welding Gloves, Buffalo Leather
- IRONCLAD Kong Dexterity Supergrip Gloves
- ANSELL 02-100 Alphatec Highly Chemical Resistant Gloves
- ANVIL 90 Deg. Elbows, Forged Steel
- SPEARS VALVES CPVC Premium Pneumatic Actuated True Lug Butterfly Valves, Zinc Lug, Buna
- EATON C Series Molded Case Switches, K Frame
- STREAMLIGHT Tactical Handheld Flashlights
- MRC Angular Contact Ball Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108708200MQF Brake, NEMA4 IP54 Cast Iron 230/460VAC
€5,849.01 /unit

