STEARNS BRAKES 108706200BNF Brake, NEMA4 IP54 575VAC
75 ft.-lbs.
575/480V
5/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,698.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 480/575V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #8 |
| Enclosure Ip Rating | IP54 |
| Enclosure Nema | NEMA 4 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 5/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 75 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108701200DQF | 10 lbs.-ft. | €2,520.94 | |
| 108702200CNF | 15 lbs.-ft. | €3,013.82 | |
| 108702200DLF | 15 lbs.-ft. | €2,603.86 | |
| 108702200EBF | 15 lbs.-ft. | €2,603.86 | |
| 108702200EQF | 15 lbs.-ft. | €2,603.86 | |
| 108705200EPF | 50 lbs.-ft. | €3,465.99 | |
| 108705200EQF | 50 lbs.-ft. | €3,433.13 |
Explore Products
- SMC VALVES VSA7-8-FG-S-1MA04 VALVE
- ANVIL 0390174639 6 X 2 Plain Threaded Grooved End T Clamp-T
- TITAN FASTENERS LAA02096
- INTEGRA ABP-1614-P10 Subpanel, Aluminum
- LISLE LS/96412 Headrest
- TSUBAKI PL042X075 Power Lock
- ANVIL 0830001806 Nipple, Black Steel, 1/8 Inch x 41/2 Inch Imp
- DURHAM MANUFACTURING RSCE-1836-2-TLD-95 Stock Cart With Ergonomic Handle, Size 18-1/4 x 42-1/4 x 43-5/8 Inch, Gray
Explore More
- KEYSHAFT
- Label Dispensers
- Circuit Protection Devices
- Carton Staples
- Glove Box Gloves
- Belt Drive Single Inlet Square Housing Blowers
- KRYTOX 240AA Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- LOC-LINE Acid Resistant Elbows
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 240V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 89 mm Opening
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1 Inch x 500 Inch per Roll
- DAYTON Turn Lock Photocontrols
- STA-KON 54118 Series Lug Compression Connectors
- EATON GFCB Series Plug In Circuit Breakers
- HANDLE-IT Modular Warehouse Safety Barrier System
- NIBCO S-595-Y-UL Series Three-Piece Bronze Ball Valves, Full Port, Solder Ends, UL Listed Flammable Liquids
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108706200BNF Brake, NEMA4 IP54 575VAC
€4,698.95 /unit

