STEARNS BRAKES 108703200PBF Brake, NEMA4 IP54 Cast Iron 115VAC
25 ft.-lbs.
115/95V
1 1/16"
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,107.68 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 95/115V AC |
| Application | General Purpose |
| Bore Size | 1 1/16" |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #6 |
| Enclosure Ip Rating | IP54 |
| Enclosure Nema | NEMA 4 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Frame | 180TC, 250TC, 210TC |
| Frequency | 60 Hz |
| Housing Length | 7 14/25" |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 1/16" |
| Lead Wire Position | Standard |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Outside Dia. | 9 1/2" |
| Power On/power Off | Power Off |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 25 lbs.-ft. |
| Torque Rating | 25 lbs.-in. |
| Type | Motor Brake - Fan End Mounting |
| Voltage Rating | 115V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.8 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 24.13 |
| Ship width (cm) | 24.13 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108701200DQF | 10 lbs.-ft. | €2,520.94 | |
| 108702200CNF | 15 lbs.-ft. | €3,013.82 | |
| 108702200DLF | 15 lbs.-ft. | €2,603.86 | |
| 108702200EBF | 15 lbs.-ft. | €2,603.86 | |
| 108702200EQF | 15 lbs.-ft. | €2,603.86 | |
| 108705200EPF | 50 lbs.-ft. | €3,465.99 | |
| 108705200EQF | 50 lbs.-ft. | €3,433.13 |
Explore Products
- CH HANSON USC01785 Insulated Torque Wrench, 3/8 Inch Size
- VERMONT GAGE 172504340 Long Reversible Gage, Class ZZ, Master
- NIBCO NMFS23DADC MTT-1805-66-V8 Balancing Valve, Manual, 1-1/2 MPT x 2 Inch FPT, Brass
- SMC VALVES IP5100-031N-D Positioner
- SLOAN 3911203 ROYAL 142-1.6-10-3/4-LDIM Water Closet Flushometer, 1.6 gpf, RB Finish, Rear Spud, Single Flush, 10.75 Inch Length
- SLOAN 3142401 NAVAL 180-1.0-XYV Urinal Flushometer, Manual, 1.0 gpf, PC Finish, Top Spud, Single Flush
- HUB CITY 0270-09502 Worm Reducer, 5.18 Hp, 1.750 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Rebar Cutters/Benders
- Track Saw Accessories
- Self-Retracting Lifelines
- Door Louver and Lite Kits
- Grooved Pins
- MAYHEW TOOLS Ladyfoot Pry Bars
- CONDOR Men's Kevlar Cotton Heat Resistant Gloves
- CAIMAN Heatrac Insulated Touch Screen Winter Gloves, Camouflage
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 3, Solid Polyester, Zipper, Lime
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 5000 Gas Springs
- SALSBURY INDUSTRIES Cell Phone Locker, Resettable Combination Lock
- APPROVED VENDOR Interlocking Spring Snap Bolt
- DIXON NPT Threaded Side Outlet Tees
- JUSTRITE Oil Only Sorbent Pads, Laminated SMS
- PEDESTAL PRO Covers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108703200PBF Brake, NEMA4 IP54 Cast Iron 115VAC
€3,107.68 /unit

