STEARNS BRAKES 108201102NFF Brake, NEMA2 230VAC
Get it by Tuesday, Apr 14
€10,611.88 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake Assembly |
| Ac Coil Voltage | 190/230V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #9 |
| Enclosure Ip Rating | IP23 |
| Enclosure Nema | NEMA 2 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 2 1/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 82000 Series |
| Static Torque | 125 lbs.-ft. |
| Strength | 3 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 85.95 |
| Ship height (cm) | 34.14 |
| Ship length (cm) | 40.01 |
| Ship width (cm) | 40.01 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108203102JLF | 230 lbs.-ft. | €11,843.28 | |
| 108205102RLF | 440 lbs.-ft. | €15,668.92 | |
| 108205102NLF | 440 lbs.-ft. | €14,307.67 | |
| 108202102FLF | 175 lbs.-ft. | €11,021.84 | |
| 108205102JLF | 440 lbs.-ft. | €14,307.67 | |
| 108202102XQF | 175 lbs.-ft. | €11,021.84 | |
| 108201102JLF | 125 lbs.-ft. | €10,611.88 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0596686 D49A06GBV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 9.21 Inch Height
- PBC LINEAR CR20R-0500
- WINSMITH E17MDDS32120B7 Worm Gear Reducer, Right, Solid Output Shaft, Quill Input
- SMC VALVES CDQSB12-5T Compact Cylinder, 12 mm Size
- BALDOR / DODGE 048025 P2B-UN2-208E Unisphere Bearing, Bore Round, Steel, Shaft Size 2.50 Inch
- LENOX TOOLS 1854551 Band Saw Blade, 2 Inch Blade Width, 19 Feet, 0.063 Inch Blade Thickness
- DUFF-NORTON TM9005-18 Upright Mechanical Screw Actuator, 5 Ton Capacity, 18 Inch Lift Height
- ADB HOIST RINGS MFG. EN34714 Hoist Ring, 2200Kg Load Capacity, M20x2.5 Thread Size, 135 Nm Torque
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Drills
- Screwdrivers
- Dial Torque Wrenches
- Firestop Accessories
- Marking Tape Applicators
- SHARPE VALVES Forged 316L Stainless Steel Gate Valve, Socket Weld
- ACME ELECTRIC WI750 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 13 mm Tubes
- SAFTCART Cylinder Truck
- COOPER B-LINE Type 12 NEMA Single-Door Enclosure Padlock Handle Kits
- APOLLO VALVES 86C-600 Series 3 Piece Full Port Butt Weld Ball Valves
- VESTIL SJ Series Trailer Stabilizing Jacks
- ANVIL 212 Series Medium Pipe Clamps, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108201102NFF Brake, NEMA2 230VAC
€10,611.88 /unit

