STEARNS BRAKES 108205102FQF Brake, NEMA2 230/460VAC
440 ft.-lbs.
1 5/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€14,307.67 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 190/230/380/460V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #9 |
| Enclosure Ip Rating | IP23 |
| Enclosure Nema | NEMA 2 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 5/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 82000 Series |
| Static Torque | 440 lbs.-ft. |
| Strength | 4 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 85.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108203102JLF | 230 lbs.-ft. | €11,843.28 | |
| 108205102RLF | 440 lbs.-ft. | €15,668.92 | |
| 108205102NLF | 440 lbs.-ft. | €14,307.67 | |
| 108202102FLF | 175 lbs.-ft. | €11,021.84 | |
| 108205102JLF | 440 lbs.-ft. | €14,307.67 | |
| 108202102XQF | 175 lbs.-ft. | €11,021.84 | |
| 108201102JLF | 125 lbs.-ft. | €10,611.88 |
Explore Products
- COTTERMAN 1009R2632A1E10B4C2P6 Rolling Ladder, 90 Inch Platform Height, 10 Inch Platform Dp, 24 Inch Platform Width
- BATTERY DOCTOR 20550 Illuminated Rocker Switch, On/Off, 20A, Red
- MORSE CUTTING TOOLS 32576 Straight Flute Tap, #8 Nf, 36 TPI, 4 Flute, H2 Bottoming Straight Flute Tap
- WEG 02018ET3HR256TC-W22 14387119 General Purpose Motor, TEFC Cast Iron 256TC Frame, 20 HP, 1770 RPM, 575 V
- CALBRITE S12010CT00 EMT Conduit 10 Feet 2 Inch 304 Stainless Steel
- OSG VGM5-0186 Carbide End Mill, 5 Flutes, 5/8 Inch Milling Dia., 5/8 Inch Shank Dia.
- MAIN FILTER INC. MF0425272 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron Rating, Viton Seal, 8.27 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Torque Arms
- Spade Shovels
- Collets
- Fuel Cylinders
- Deck Nails
- XTEND & CLIMB Platform Stepladder
- RINGERS GLOVES Durable Extrication Impact Gloves
- CONDOR High Visibility Lime Palm Gloves
- ANVIL AS667 Series Eight Hole Double Corner Connectors
- DAYTON Standard Duty Exhaust Fan W/ Motor & Drive Package
- GENERAL ELECTRIC Molded Case Circuit Breakers: TECL Series
- SPEARS VALVES Double Containment 90 Deg. Elbows PVC Schedule 40 x PVC Schedule 40
- TAKE-A-LABEL Manual Label Dispensers
- WESTWARD Combination Wrench Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108205102FQF Brake, NEMA2 230/460VAC
€14,307.67 /unit

