STARRETT 91570-10-10-1/2 10676 Band Saw Blade, 3/4 Inch Blade Width, 10 Feet and 10-1/2 Inch, 0.032 Inch Blade Thick
10 Ft. 10-1/2 In.
Get it by Tuesday, Apr 14
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€48.77 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Saw Blade |
| Application | Carbon Steels, Composition Board, Cork, Graphite, Low Alloy Steels, Non Ferrous, Brass, Bronze, Aluminum, Plastic, Production Wood Cutting, General Purpose For Cutting Materials With Easy To Moderate Machinability |
| Blade Material | Bi Metal |
| Cutting Edge Style | Hook |
| For Material Thickness | 3 1/2" to 7" |
| For Material Width | 3 1/2" to 7" |
| For Use With | Band Saws |
| Length | 130 1/2" |
| Material | Bimetal |
| Materials Cut | Aluminum, Carbon Steel, Soft Metal, Wood |
| Pitch | 10 |
| Pitch Type | Constant |
| Primary Saw Application | Mild Steel |
| Rake Angle | Straight |
| Set Type | Raker |
| Teeth Per Inch | 10.0 |
| Thickness | 0.032" |
| Tip Material | Bi Metal |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Type | Regular |
| Welded Band Length | 10.88 ft. |
| Welded Length | 130 1/2" |
| Width | 3/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 25.4 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 35.56 |
| HS code | 8202200030 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Model | Tip Material | Blade Length | Blade Material | Teeth Per Inch | Blade Width | Blade Thickness | Primary Material Application | Cutting Edge Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 91570-10-05 | Bi Metal | 125" | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | Aluminum, Soft Metals | Hook | €49.89 | |
| 91570-10 | Bi Metal | 10 ft. | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | - | Hook | €48.48 | |
| 91570-08-05 | Bi Metal | 101" | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | - | Hook | €50.36 | |
| 91570-08-11 | Bi Metal | 107" | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | - | Hook | €43.29 | |
| 91570-09 | Bi Metal | 108" | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | - | Hook | €52.03 | |
| 91570-11-05 | Bi Metal | 137" | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | - | Hook | €52.78 | |
| 91570-09-06 | Bi Metal | - | Bi Metal | 10.0 | - | - | - | Hook | €46.23 |
Explore Products
- TSUBAKI BR38HT-R61A-35 Cam Clutch
- SCHLAGE F40 GEO 619 ADD Knob Lockset, 2, Georgian/Addison, Satin Nickel, Not Keyed
- LAB SAFETY SUPPLY 12K884 Filter Membrane Pore 1.2um 12.5cm
- DAYTON MH5RTD1A37G Entry Wheel Kit
- START INTERNATIONAL LD6025 Automatic Label Dispenser Size 3 Inch
- HUB CITY 0220-16068 Worm Reducer, 213L 10/1 R
- VON DUPRIN 9827EO-F 3 26D Surface Vertical Rod, For 1 3/4 Inch Door Thick, 36 Inch, Fits 3 3/4 Inch Stile Width
- GRAINGER BULK-PS-ACB-2274 Plastic Sheet Stock, 3 Inch Thick, 5 Inch Width x 48 Inch Length, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Hole Saw Kits
- Engine-Driven Compressor Controls
- Concrete Edgers and Groovers
- Electrical Safety Boxes
- Box Nails
- DESTACO 237 Series Horizontal Hold Down Clamps
- NORTH BY HONEYWELL NF11X Northflex Nylon Gloves, Red
- MUELLER INDUSTRIES 11M Iron Body Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 70 mm Opening
- ANVIL 260SW Series Anti-Vibration Safety Washers
- AIR HANDLER Slim Line Mini-Pleat Air Filter
- FLUORAMICS Lox-8 Sealant
- SOUTHWIRE COMPANY Spindle
- REGAL Pipe Thread Gages, NPTF, L-1 Plug, Bright
- 80/20 10 Series 1004 Two Opposite Open T-Slotted Profile Extrusions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91570-10-10-1/2 10676 Band Saw Blade, 3/4 Inch Blade Width, 10 Feet and 10-1/2 Inch, 0.032 Inch Blade Thick
€51.33 /unit
