SQUARE D LGA36400U33X Molded Case Circuit Breaker, MicroLogic 3.3S Trip, 400A | CE6JWC
SQUARE D LGA36400U33X Molded Case Circuit Breaker, MicroLogic 3.3S Trip, 400A
Item: CE6JWCModel: LGA36400U33X
In Stock : 14 Units
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
Awg Gauge 3/0 AWG to 500 kcmil
Breaking Capacity 65 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 35 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 18 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489, 20 kA 500V DC UL 489
Color Black
Comm Code Enhanced 32613
Communication Interface Modbus, Ethernet
Component Type Circuit Breaker
Continuous Amps Rating 80%
Continuous Current Rating 80%
Control Type Toggle
Depth 4.3"
Ip Degree Of Protection IP40
Line Rated Amps 400A
Long Time Pick-up Adjustment Range 0.25-1 Times In
Mounting Height 6"
No. Of Poles 3
No. Of Slots 5
Pollution Degree 3 IEC 60947-1
Power Wire Stripping Length 1.2"
Protection Technology Current Limiter
Rated Impulse Withstand Voltage 8 kV
Rated Insulation Voltage 750V
Rated Operational Voltage 600V
Rated Service Breaking Capacity 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC
Returnability No
Suitability For Isolation Yes, IEC 60947-2
Tightening Torque 442.5 lbf.in. @ 0.1 sq. in. to 0.4 sq. in. @ 3/0 AWG to 500 kcmil
Trip Unit Name Micro Logic 3.3 S
Trip Unit Technology Electronic, Standard, MicroLogic 3.3 S, LSI
Ui Rated Insulation Voltage 750V
Uimp Rated Impulse Withstand Voltage 8 kV
Utilisation Category Category A
Voltage (ac) 600V AC
Width 5.5"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 8.62
Ship height (cm)34
Ship length (cm)11
Ship width (cm)14
Country of OriginUS
Product Details:
    • Line & load side lug terminals for secure connection in limited loadcentre space
    • Delivers interrupting ratings of 65kA @ 240VAC, 35kA @ 480VAC and 18kA @ 600VAC