SQUARE D LGA36400CU31X Molded Case Circuit Breaker, 400A, ABC Phase, 18kAIC @ 600V | CE6HEX
SQUARE D LGA36400CU31X Molded Case Circuit Breaker, 400A, ABC Phase, 18kAIC @ 600V
Item: CE6HEXModel: LGA36400CU31X
In Stock : 2 Units
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ambient Air Temp. For Operation -13°F to +158°F
Ambient Air Temp. For Storage -58°F to +185°F
Amps 400A
Awg Gauge 2/0 AWG to 500 kcmil
Breaking Capacity 65 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 35 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 18 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489, 20 kA 500V DC UL 489
Breaking Capacity Code G
Circuit Breaker Application HACR Rated
Color Black
Communication Interface Modbus, Ethernet
Component Type Circuit Breaker
Continuous Amps Rating 100%
Control Type Toggle
Depth 4.3"
Device Application Distribution
Electrical Connection I-Line Connection, Line, Lugs, Load
Frame Type LGA
Height 13 2/5"
Ip Degree Of Protection IP40
Line Rated Amps 400A
Long Time Pick-up Adjustment Range 0.25-1 Times In
Mounting Height 6"
Mounting Mode I Line Bracket
Mounting Support Bracket
Network Frequency 50/60 Hz
No. Of Poles 3
Number Of Poles 3
Number Of Slots 5
Operating Altitude 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating
Phase Connection ABC
Pollution Degree 3 IEC 60947-1
Power Wire Stripping Length 1.2", 2.4"
Rated Impulse Withstand Voltage 8 kV
Rated Insulation Voltage 750V
Rated Operational Voltage 600V
Rated Service Breaking Capacity 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC
Returnability No
Suitability For Isolation Yes, IEC 60947-2
Tightening Torque 50 N-m
Trip Unit Name Micro Logic 3.3
Trip Unit Technology Electronic, Standard, MicroLogic 3.3, LI
Utilisation Category Category A
Voltage 600V
Voltage Type AC
Width 5.5"