Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Ambient Air Temp. For Operation | -13°F to +158°F |
| Ambient Air Temp. For Storage | -58°F to +185°F |
| Amps | 400A |
| Awg Gauge | 2/0 AWG to 500 kcmil |
| Breaking Capacity | 65 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 35 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 18 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489, 20 kA 500V DC UL 489 |
| Breaking Capacity Code | G |
| Circuit Breaker Application | HACR Rated |
| Color | Black |
| Communication Interface | Modbus, Ethernet |
| Component Type | Circuit Breaker |
| Continuous Amps Rating | 100% |
| Control Type | Toggle |
| Depth | 4.3" |
| Device Application | Distribution |
| Electrical Connection | I-Line Connection, Line, Lugs, Load |
| Frame Type | LGA |
| Height | 13 2/5" |
| Ip Degree Of Protection | IP40 |
| Line Rated Amps | 400A |
| Local Signalling | Ready 1 LED Green, Alarm 1 LED 90% IR Orange, Alarm LED 105% IR Red, Switched Off 1 Trip Indicator Green |
| Long Time Pick-up Adjustment Range | 0.25-1 Times In |
| Mounting Height | 6" |
| Mounting Mode | I Line Bracket |
| Mounting Support | Bracket |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| No. Of Poles | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Slots | 5 |
| Operating Altitude | 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating |
| Phase Connection | ABC |
| Pollution Degree | 3 IEC 60947-1 |
| Power Wire Stripping Length | 1.2", 2.4" |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 750V |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Rated Service Breaking Capacity | 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC |
| Returnability | No |
| Suitability For Isolation | Yes, IEC 60947-2 |
| Tightening Torque | 50 N-m |
| Trip Unit Name | Micro Logic 3.3 |
| Trip Unit Technology | Electronic, Standard, MicroLogic 3.3, LI |
| Utilisation Category | Category A |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 5.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.52 |
| Ship height (cm) | 34.01 |
| Ship length (cm) | 11 |
| Ship width (cm) | 14 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Square D LGA36400CU31X L-frame circuit breaker suitable for providing protection against current overloads and brownouts
- Unique I-Line mounting facility and load-side lugs to facilitate easy installation and a secure wiring configuration
- Standard electronic trip unit with MicroLogic 3.2 processor delivering long-time and instantaneous current limiting functions
- Molded case capable of holding current-carrying components, trip devices and mechanisms within a small space
- Accommodates aluminium and copper wire sizes ranging from 500kcmil to 2/0 AWG
- Meets UL, IEC, CE, CCC, NMX & NEMA standards
Product Variants
| Model | Amps | Phase Connection | Number Of Poles | Color | Control Type | Mounting Height | Mounting Support | Rated Insulation Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LGA36400U31X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €5,273.36 | |
| LGA36400U44X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €8,350.99 | |
| LGA36600U33X | 600A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €7,738.33 | |
| LGA36600U44X | 600A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €9,819.58 | |
| LGA36400CU33X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €6,619.20 | |
| LGA36400CU44X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €8,514.98 | |
| LGA36400U33X | - | ABC | - | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €4,496.99 |
Explore Products
- TB WOODS 5/8VP2000 Narrow V-Belt, Neoprene, 8V Belt Type, 200 inch Length, 5 Ribs
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS IG5261WR Straight Receptacle, 15A 125V, 2P - 3W Grounding, 5-15R, Orange
- EATON V48M24F45CUNV General-Purpose Transformer, 3-Phase, PV 480V, SV 240 Delta, 45 KVA, Copper Coil
- GRAINGER 12628_24_24 Grade 2 Titanium Sheet, 24 Inch Overall Length, 24 Inch Overall Width, 0.04 Inch Thick
- SAGINAW SCE-5PB-RAL1018 Pushbutton Enclosure, 5 Holes, 30mm, 13 x 4 x 3 Inch Size, Wall Mount, Carbon Steel
- EATON CLDC3125T57W Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsia Trip, 3-Pole, 125A, 600 Vac, 250 Vdc, L-Frame
- RULAND MANUFACTURING MCL-10-F 10mm One-Piece Shaft Collar, Black Oxide Steel, Clamp Style, 24mm OD, 9mm Wd.
- GRAINGER U25131.013.0075 Wood Screw, Steel, 0.279 In Head Dia., 3/4 In Lg., 0.039 In Drive Size, 6 Screw Size, Flat
Explore More
- KEYSHAFT
- Protective Eyewear Accessories
- Pneumatic Vacuum Cleaners
- Wall Hydrants
- Dilution Tanks and Traps
- Plastic Perforated Sheets
- AKRO-MILS 30239 Akrobins Plastic Storage Bins
- ANSELL 87-209 Alphatec Natural Rubber Latex Gloves
- ASHCROFT 1188 Low Pressure Bellow Gauges, Stainless Steel
- HARVEL CLEAR PVC Female Adapters
- MUELLER INDUSTRIES 782CS Y Strainers
- DAYTON Precision Machine Vises
- BRADY Pipe Marker, Arrow - Single
- BRANSON Spanner Wrench
- APOLLO VALVES Large Diameter Series Copper Fitting Reducers
- FIREYE Cables
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D LGA36400CU31X Molded Case Circuit Breaker, 400A, ABC Phase, 18kAIC @ 600V
€6,168.60 /unit
