SQUARE D LGA36400U44X Molded Case Circuit Breaker, ABC Phase Connection, I-Line | CE6HEU
SQUARE D LGA36400U44X Molded Case Circuit Breaker, ABC Phase Connection, I-Line
Item: CE6HEUModel: LGA36400U44X
In Stock : 6 Units
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
Amps 400A
Awg Gauge 3/0 AWG to 500 kcmil
Breaking Capacity 65 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 35 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 18 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489, 20 kA 500V DC UL 489
Component Type Circuit Breaker
Continuous Amps Rating 80%
Control Type Toggle
Depth 4.3"
Ip Degree Of Protection IP40
Line Rated Amps 400A
Long Time Pick-up Adjustment Range 0.25-1 Times In
Mounting Height 6"
Pollution Degree 3 IEC 60947-1
Power Wire Stripping Length 1.2"
Protection Technology Current Limiter
Rated Impulse Withstand Voltage 8 kV
Rated Insulation Voltage 750V
Rated Operational Voltage 600V
Rated Service Breaking Capacity 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC
Returnability Yes
Suitability For Isolation Yes, IEC 60947-2
Tightening Torque 442.5 lbf.in. @ 0.1 sq. in. to 0.4 sq. in. @ 3/0 AWG to 500 kcmil
Trip Unit Name Micro Logic 6.3 A
Trip Unit Technology Electronic, Ammeter, MicroLogic 6.3 A, LSIG
Utilisation Category Category A
Voltage 600V
Voltage Type AC
Width 5.5"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 7.65
Ship height (cm)22.23
Ship length (cm)49.53
Ship width (cm)27.31
Country of OriginUS
Product Details:
    • L-frame design with interrupting capacities of 65kA @ 240V, 35kA @ 480V and 18kA @ 600VAC