Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Ambient Air Temp. For Operation | -13°F to +158°F |
| Ambient Air Temp. For Storage | -58°F to +185°F |
| Amps | 400A |
| Awg Gauge | 3/0 AWG to 500 kcmil |
| Breaking Capacity | 65 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 35 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 18 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489, 20 kA 500V DC UL 489 |
| Breaking Capacity Code | G |
| Circuit Breaker Application | HACR Rated |
| Color | Black |
| Communication Interface | Modbus, Ethernet |
| Component Type | Circuit Breaker |
| Continuous Amps Rating | 80% |
| Control Type | Toggle |
| Depth | 4.3" |
| Device Application | Distribution |
| Electrical Connection | I-Line Connection, Line, Lugs, Load |
| Frame Type | LGA |
| Height | 13 2/5" |
| Ip Degree Of Protection | IP40 |
| Line Rated Amps | 400A |
| Local Signalling | Ready 1 LED Green, Alarm 1 LED 90% IR Orange, Alarm LED 105% IR Red, Switched Off 1 Trip Indicator Green |
| Long Time Pick-up Adjustment Range | 0.25-1 Times In |
| Mounting Height | 6" |
| Mounting Mode | I Line Bracket |
| Mounting Support | Bracket |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| No. Of Poles | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Slots | 5 |
| Operating Altitude | 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating |
| Phase Connection | ABC |
| Pollution Degree | 3 IEC 60947-1 |
| Power Wire Stripping Length | 1.2" |
| Protection Technology | Current Limiter |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 750V |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Rated Service Breaking Capacity | 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC |
| Returnability | Yes |
| Suitability For Isolation | Yes, IEC 60947-2 |
| Tightening Torque | 442.5 lbf.in. @ 0.1 sq. in. to 0.4 sq. in. @ 3/0 AWG to 500 kcmil |
| Trip Unit Name | Micro Logic 3.3 |
| Trip Unit Technology | Electronic, Standard, MicroLogic 3.3, LI |
| Utilisation Category | Category A |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 5.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.59 |
| Ship height (cm) | 34 |
| Ship length (cm) | 11 |
| Ship width (cm) | 14 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Square D LGA36400U31X circuit breaker designed to provide protection against short circuits and overload conditions in distribution systems
- Unique MicroLogic 3.3 processor featuring true RMS sensing and thermal imaging for measuring and monitoring the dissipated power of applied voltage
- Unique I-line plug in mounting facility allows easy installation and maintenance in reverse-feed systems
- Integrated with load-side lug terminals for accommodating 500 kcmil - 3/0 AWG kcmil aluminium or copper wires
- Meets UL-listed, CE-rated and CSA-marked requirements
Product Variants
| Model | Amps | Phase Connection | Number Of Poles | Color | Control Type | Mounting Height | Mounting Support | Rated Insulation Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LGA36400U44X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €8,350.99 | |
| LGA36600U33X | 600A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €7,738.33 | |
| LGA36600U44X | 600A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €9,819.58 | |
| LGA36400CU31X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €6,168.60 | |
| LGA36400CU33X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €6,619.20 | |
| LGA36400CU44X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €8,514.98 | |
| LGA36400U33X | - | ABC | - | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €4,496.99 |
Explore Products
- REGAL 051720AM88 End Mill With TiAln Coated, Single End, 1/8 Inch Dia., 2-5/16 Inch Length, 3 Flutes
- LEGRIS 1862 27 21 Reducing Sleeve, 316L Stainless Steel, 3/4 X 1/2 Inch Pipe
- VERMONT GAGE 141199620 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.9962 Inch Size
- APPROVED VENDOR T6WNC5 Toe Nipple Pipe Size 3/8 Inch Length 3
- ECEF 704.5 Metric Tap Set, 4,5mm Size
- SANDPIPER S1FB1S2SYNS000. Ball Valve AODD Pump, Standard Duty, Metallic, Stainless Steel, 1 Inch Port
- TITAN FASTENERS SXA3330X4
- NIBCO NLFF50F FC-2765 Butterfly Valve, Flanged, 3 Inch Size, 200 PSI, Cast Iron
Explore More
- KEYSHAFT
- Concrete Chain Saw Chains and Bars
- Pneumatic Vacuum Cleaners
- Insoles
- Parking Curb and Speed Bump Accessories
- Carbon Steel Tubing
- DWYER INSTRUMENTS DPG-200 Series Digital Pressure Gages
- ML KISHIGO Hook And Loop Mesh Vests, 4 Pocket, Lime
- MEMPHIS GLOVE Ninja Lite Work Gloves
- MCR SAFETY NXG Work Gloves, Black
- APPROVED VENDOR Hole Plug Diameter
- MAXI-LIFT CC Max Low Profile Elevator Buckets
- BALDOR / DODGE QD Series, E, V Belt Sheaves
- WATTS 3200 Series Dielectric Flanges
- QUICK CABLE Extra Heavy Duty Cable Ties
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D LGA36400U31X Molded Case Circuit Breaker, MicroLogic 3.3 Processor, 400A
€5,273.36 /unit
