SQUARE D LGA36400CU33X PowerPact L Circuit Breaker, I-Line, MicroLogic 3.3S | CE6HEY
SQUARE D LGA36400CU33X PowerPact L Circuit Breaker, I-Line, MicroLogic 3.3S
Item: CE6HEYModel: LGA36400CU33X
In Stock : 3 Units
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
Amps 400A
Awg Gauge 2/0 AWG to 500 kcmil
Breaking Capacity 65 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 35 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 18 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489, 20 kA 500V DC UL 489
Component Type Circuit Breaker
Continuous Amps Rating 100%
Control Type Toggle
Depth 4.3"
Ip Degree Of Protection IP40
Line Rated Amps 400A
Long Time Pick-up Adjustment Range 0.25-1 Times In
Mounting Height 6"
Pollution Degree 3 IEC 60947-1
Power Wire Stripping Length 1.2", 2.4"
Protection Technology Current Limiter
Rated Impulse Withstand Voltage 8 kV
Rated Insulation Voltage 750V
Rated Operational Voltage 600V
Rated Service Breaking Capacity 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC
Returnability Yes
Suitability For Isolation Yes, IEC 60947-2
Tightening Torque 50 N-m
Trip Unit Name Micro Logic 3.3 S
Trip Unit Technology Electronic, Standard, MicroLogic 3.3 S, LSI
Utilisation Category Category A
Voltage 600V
Voltage Type AC
Width 5.5"