Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Ambient Air Temp. For Operation | -13°F to +158°F |
| Ambient Air Temp. For Storage | -58°F to +185°F |
| Amps | 400A |
| Awg Gauge | 2/0 AWG to 500 kcmil |
| Breaking Capacity | 65 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 35 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 18 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489, 20 kA 500V DC UL 489 |
| Breaking Capacity Code | G |
| Circuit Breaker Application | HACR Rated |
| Color | Black |
| Communication Interface | Modbus, Ethernet |
| Component Type | Circuit Breaker |
| Continuous Amps Rating | 100% |
| Control Type | Toggle |
| Depth | 4.3" |
| Device Application | Distribution |
| Electrical Connection | I-Line Connection, Line, Lugs, Load |
| Frame Type | LGA |
| Height | 13 2/5" |
| Ip Degree Of Protection | IP40 |
| Line Rated Amps | 400A |
| Local Signalling | Ready 1 LED Green, Alarm 1 LED 90% IR Orange, Alarm LED 105% IR Red, Switched Off 1 Trip Indicator Green |
| Long Time Pick-up Adjustment Range | 0.25-1 Times In |
| Mounting Height | 6" |
| Mounting Mode | I Line Bracket |
| Mounting Support | Bracket |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| No. Of Poles | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Slots | 5 |
| Operating Altitude | 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating |
| Phase Connection | ABC |
| Pollution Degree | 3 IEC 60947-1 |
| Power Wire Stripping Length | 1.2", 2.4" |
| Protection Technology | Current Limiter |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 750V |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Rated Service Breaking Capacity | 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC |
| Returnability | Yes |
| Suitability For Isolation | Yes, IEC 60947-2 |
| Tightening Torque | 50 N-m |
| Trip Unit Name | Micro Logic 3.3 S |
| Trip Unit Technology | Electronic, Standard, MicroLogic 3.3 S, LSI |
| Utilisation Category | Category A |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 5.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.65 |
| Ship height (cm) | 22.23 |
| Ship length (cm) | 49.53 |
| Ship width (cm) | 27.31 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Square D LGA36400CU33X circuit breaker designed to prevent from overload and short-circuit conditions
- Features electronic trip unit with current sensors & micrologic processor providing instantaneous and time delayed circuit protection beyond the predetermined trip level
- Unique MicroLogic 3.3S processor featuring true RMS sensing and thermal imaging for measuring and monitoring the dissipated power of applied voltage to prevent damage
- Features unique I-Line mounting with snap-in terminal design that makes switching between busbar and lug options easy
- UL listed and CSA / IEC certified
Product Variants
| Model | Amps | Phase Connection | Number Of Poles | Color | Control Type | Mounting Height | Mounting Support | Rated Insulation Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LGA36400U31X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €5,273.36 | |
| LGA36400U44X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €8,350.99 | |
| LGA36600U33X | 600A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €7,738.33 | |
| LGA36600U44X | 600A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €9,819.58 | |
| LGA36400CU31X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €6,168.60 | |
| LGA36400CU44X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €8,514.98 | |
| LGA36400U33X | - | ABC | - | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €4,496.99 |
Explore Products
- DYNABRADE 02167 Housing for Model 52293
- REGAL 008270AS94 Hand Tap, #10-32 Size, H3 Limit, 3 Flutes, Plug With Alcrona Coating
- SPEARS VALVES 2031-007C Gate Valve, Threaded, FKM, 3/4 Size, CPVC
- VULCAN HART 00-854304-00015 Brace, 10-32 x 1-1/4 Inch Size
- RIDGID 65102 Nozzle, Wand Kj1350/1750
- WEATHERHEAD 62X5 Compression Union, Brass, Compression x Compression, 5/16 x 5/16 Inch tube O.D.
- MERSEN FERRAZ MPDB66401 Power Distribution Box, Intermediate, 1000V, 380A, 1 Pole, Copper
- GROVE GEAR EL8420586.32 Output Worm Gear Reducer
Explore More
- KEYSHAFT
- Invertible Fork Manual Material Lifts
- Safety and Lockout Tags
- Stepladders
- Radius Gages
- AC Power Supplies
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, UNF, 3B
- ANSELL 88-356 Alphatec Blue Unlined Food Processing And Chemical Gloves
- TEMPCO EHT Series Tubular Enclosure Heaters
- HARVEL CLEAR PVC Elbows, 45 Degrees
- KEO Zero Flute Countersinks And Deburring Tools, Cobalt
- WESTWARD Standard SAE Ratcheting Combination Wrench
- SPEEDAIRE Barbed Hose Fittings, Straight
- EATON Type 4X Watertight and Dust Tight Stainless Steel NEMA Fusible Combination Starters
- APPROVED VENDOR Bonding and Grounding Wires
- SIEMENS Contactor Repair Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D LGA36400CU33X PowerPact L Circuit Breaker, I-Line, MicroLogic 3.3S
€6,619.20 /unit
