SIEMENS HED43B060 Bolt On Circuit Breaker Hed 60 Amp 480vac 3p 42kaic@480v | AG8PCP
SIEMENS HED43B060 Bolt On Circuit Breaker Hed 60 Amp 480vac 3p 42kaic@480v
Item: AG8PCPModel: HED43B060Cross Ref: 3CMR7
7 In Stock
3
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bolt On Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 480V AC
Aic Rating 42 kAIC @ 480V
Amps 60A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Mounting Style Lug In Panelboard
Circuit Breaker Type High Interrupting Capacity
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 4"
For Use With SB Switchboards, Sentron Panelboards
Frame Size 125A, ED
Frame Type HED
Height 6.34"
High Amp Trip Setting 60A
Instantaneous Trip Fixed
Low Amp Trip Setting 60A
Max. Wire Size 1/0 AWG
Maximum Air Rating 42 Ka @ 480V Ac
Min. Wire Size 10 AWG
Number Of Poles 3
Phase Three
Phase Connection ABC
Series HED4 Series
Terminal Connection Load Side Lug
Trip Type Thermal Magnetic
Voltage 480V
Voltage Type AC
Width 3"