RED HAT EV8316G382V24/DCDD Solenoid Valve 3/2 3/8 Inch Nc 24v 316 Stainless Steel | AB7ZQK 24W642
RED HAT EV8316G382V24/DCDD Solenoid Valve 3/2 3/8 Inch Nc 24v 316 Stainless Steel
Item: AB7ZQKModel: EV8316G382V24/DCDDCross Ref: 24W642
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Body Material Stainless Steel
Center Line Pipe Center Size 2.812"
Class Class F
Coefficient Of Volume 1.8
Max. Fluid Temperature 130°F
Max. Operating Pressure Differential - Air/inert Gas 130 psi
Media Type Air, Inert Gas
Min. Operating Pressure Differential 0 psi
Nema Rating NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 7, NEMA 9
Nominal Pipe Size 3/8"
Operation Type Direct Acting
Orifice Dia. 0.312"
Orifice Diameter 5/16"
Outlet Connection Type NPTF
Overall Height 5 1/2"
Overall Length 2 1/8"
Overall Width 2 1/8"
Pipe Size 3/8"
Seal Material Nbr
Valve Configuration Normally Closed
Valve Positions 2 Position
Valve Type Diaphragm Poppet
Valve Ways 3-Way
Valve Ways And Positions 3 Ways And 2 Positions
Voltage 24V DC
Wattage 0.55 W