RED HAT EV8316G381V24/DCDD Solenoid Valve 3/2 1/4 Inch Nc 24v 316 Stainless Steel | AB7ZRD 24W660
RED HAT EV8316G381V24/DCDD Solenoid Valve 3/2 1/4 Inch Nc 24v 316 Stainless Steel
Item: AB7ZRDModel: EV8316G381V24/DCDDCross Ref: 24W660
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Solenoid Valve
Application Controlling Air, Inert Gas, Liquids
Body Material Stainless Steel
Center Line Pipe Center Size 2.812"
Class Class F
Coefficient Of Volume 1.5
Coefficient Of Volume (cv) 1.5
Coil Enclosure Explosion Proof And Watertight
Coil Insulation Class F
Electrical Connections 1/2" Conduit W/18" Leads
For Media Air, Inert Gases
Grade Grade 316
Includes Coil Yes
Includes Seal Yes
Inlet Connection Type NPTF
Max. Fluid Temp. 130°F
Max. Fluid Temperature 130°F
Max. Operating Pressure Differential - Air/inert Gas 130 psi
Max. Operating Pressure Differential - Light Oil Not Rated
Max. Operating Pressure Differential - Steam Not Rated
Max. Operating Pressure Differential - Water Not Rated
Media Type Air, Inert Gas
Min. Operating Pressure Differential 0 psi
Nema Rating NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 7, NEMA 9
Nominal Pipe Size 1/4"
Operating Environment Hazardous, Indoor, Outdoor
Operation Direct Acting
Operation Type Direct Acting
Orifice Dia. 0.312"
Orifice Diameter 5/16"
Outlet Connection Type NPTF
Overall Height 5 11/16"
Overall Length 2 1/8"
Overall Width 3 5/16"
Pipe Size 1/4"
Seal Material FKM
Valve Configuration Normally Closed
Valve Positions 2 Position
Valve Type High Flow
Valve Ways 3-Way
Valve Ways And Positions 3 Ways And 2 Positions
Voltage 24V DC
Wattage 0.55 W