RED HAT EV8316G384V24/DCDD Solenoid Valve 3/2 1/2 Inch Nc 24v 316 Stainless Steel | AB7ZRG 24W663
RED HAT EV8316G384V24/DCDD Solenoid Valve 3/2 1/2 Inch Nc 24v 316 Stainless Steel
Item: AB7ZRGModel: EV8316G384V24/DCDDCross Ref: 24W663
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class F
Coefficient Of Volume 4
Max. Fluid Temperature 130°F
Max. Operating Pressure Differential - Air/inert Gas 130 psi
Media Type Air, Inert Gas
Min. Operating Pressure Differential 0 psi
Nema Rating NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 7, NEMA 9
Nominal Pipe Size 1/2"
Operation Type Direct Acting
Orifice Dia. 5/8"
Orifice Diameter 5/8"
Outlet Connection Type NPTF
Overall Height 6"
Overall Length 2 11/16"
Overall Width 3 1/2"
Pipe Size 1/2"
Seal Material FKM
Valve Configuration Normally Closed
Valve Positions 2 Position
Valve Type High Flow
Valve Ways 3-Way
Valve Ways And Positions 3 Ways And 2 Positions
Voltage 24V DC
Wattage 0.55 W