Item: CR9NHRModel: CC16-012.000Cross Ref: 2CPZ9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shaft
Dia. Tolerance 0.999" to 1"
Diameter Tolerance -0.001" to 0"
Diameter Tolerance Maximum 0"
Diameter Tolerance Minimum -0.001"
End Type Plain Ends
Finish Ceramic Coat
For Use With Lined Bearings, Pillow Blocks
Length 12"
Material Aluminum Alloy
Maximum Operating Temperature 400°F
Min. Surface Hardness 70 RC
Minimum Operating Temperature 0°F
Minimum Surface Hardness 70 HRC
Nominal Dia. 1"
Series CC Series
Shaft Dia. 1"