FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cone Bur |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Aluminum |
| Cutter Dia. | 19 mm |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 38 mm |
| End Type | Radius |
| Head Diameter | 19 mm |
| Head Length | 38 mm |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cone |
| Included Angle | 14° |
| Includes | 14 Degrees Included Angle |
| List Number | 887 |
| Max. Rpm | 40000 RPM |
| Maximum Operating Speed | 30000 RPM |
| Overall Length | 50 mm |
| Shank Diameter | 6 mm |
| Shank Material | Hardened Steel |
| Shank Size | 6" |
| Trade Number | SL-7A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Length | Shank Dia. | Shank Size | Cutting Direction | Flute Length | Number Of Flutes | Shank Length | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 807-2362 | 50 mm | 1/4" | 6" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-2500 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-3125 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €49.79 | |
| 807-3125-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €54.86 | |
| 807-3750 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €55.25 | |
| 807-3750-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €63.59 | |
| 807-5000 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €83.06 |
Explore Products
- ANVIL 0560503740 Black Pipe Roll Support, 21/2 Inch Size
- THRUSH RTB-TS08-036-2XXXX-SX-CCC-11+G Steam to Water Replacement Tube Bundle, Tube 150 PSI, Max 375 Deg F
- PLAST-O-MATIC EBVC04-100EPT-PV Electrically Actuated Ball Valve, PVC, NPT Threaded Connection, EPDM Seal, 1 Inch Size
- BEHRINGER SYSTEMS CHR-PG-213-T-12 BEHRINGER PIPE SYSTEMS CHR-PG-213-T-12
- LINN GEAR 12h18r Gear, 18 Teeth, 1.5 Inch Pitch Diameter
- ANVIL 0338025323 11/4 X 3/8 S80 Black Thread Both Ends Swage Nipple
- PLAST-O-MATIC EBVF-1-1-U Actuator
- WEG 04018ET3E324TS-W22 12448085 General Purpose Motor, TEFC Cast Iron 324/6TS Frame, 40 HP, 1470 RPM, 415 V
Explore More
- KEYSHAFT
- Self-Priming Pumps
- Trailer Locks
- Mobile Workstations
- Sign Holders
- Sample Draw Pumps
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Metric, Heat Treated Alloy Steel
- FERNCO Qwik Bushings
- TEMPCO Gemini Series Twin Bore IR Heaters
- ANVIL AS520S Series Channel With Long Slots
- PROTO Ratcheting Flare Nut Wrench
- MARTIN SPROCKET 30 Deg. Metric Service Wrenches, Chrome
- JOHN GUEST Metric Union Elbows, Acetal Black
- STARRETT 99591 Series TENNAX-PRO Band Saw Blades
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Clear View Enclosed Slanted Shelf Carts With Bins
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 887-7500-60 Cone Bur, Ball-Nosed Cone, SL-7A, Aluminium Cut, 19 x 38 mm Head, 6 mm Shank
€328.06 /unit
