FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cone Bur |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Double |
| Cutter Dia. | 9 mm |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 26 mm |
| End Type | Radius |
| Head Diameter | 9 mm |
| Head Length | 26 mm |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cone |
| Included Angle | 14° |
| Includes | 14 Degrees Included Angle |
| List Number | 867 |
| Max. Rpm | 65000 RPM |
| Maximum Operating Speed | 63000 RPM |
| Overall Length | 152 mm |
| Shank Diameter | 6 mm |
| Shank Material | Hardened Steel |
| Shank Size | 6" |
| Trade Number | SL-3L6 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 1.27 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Length | Shank Dia. | Shank Size | Cutting Direction | Flute Length | Number Of Flutes | Shank Length | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 807-2362 | 50 mm | 1/4" | 6" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-2500 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-3125 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €49.79 | |
| 807-3125-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €54.86 | |
| 807-3750 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €55.25 | |
| 807-3750-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €63.59 | |
| 807-5000 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €83.06 |
Explore Products
- GRAINGER ZUSA-XPE-75 Polyethylene Sheet, Standard, 4 Ft X 4 Ft, 1/8 Inch Thick, Black, Closed Cell, Plain, Firm
- EATON 10250T6263 Pushbutton, 30.5 Mm, Cam 3, 120 Vac With 6 Volt Lamp, Illuminated, Three-Position
- APPROVED VENDOR U38130.062.0001 Flat Washer, 5/8 In Fits Bolt Size, Oversized, 11/16 In I.D.
- PEER CHAIN 3400 Connecting Link, C2080 Pitch, Stainless Steel
- KASON 10486C00600 Recessed Inside Release Handle
- DAYTON 29XP41 Lever Chain Hoist 3000 lb Lift 5 feet
- HUMBOLDT H-4431QC Auger, Bucket-Type, Quick-Connect, Sand, 2.25 Inch Size
- GENERAL ELECTRIC SB44EBG Bus Plug Breaker 3p4w 240v 40a Nema 1
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Generators
- Manual Motor Switches and Starters
- Footwear Traction Devices
- Screwdriver Bits And Nutsetters
- Split Bolt Connectors
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Breakaway Vests, Lime
- ANSELL 38-612 Alphatec Viton Butyl Chemical Resistant Gloves
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Active Pants Black
- CONDOR Hemmed Inspection Women White Gloves
- BUSSMANN C14M Series British and IEC Fuses
- AIRMASTER FAN TBP Series Fan Turbo Accessory Kits
- KESON SNR Series Steel Long Tapes
- GATES Power Grip HTD Twin Power Timing Belts
- PLAST-O-MATIC EBVF1-3 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVDF
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 867-3750-60 Cone Bur, Ball-Nosed Cone, SL-3L6, Double Cut, 9 x 26 mm Head, 6 mm Shank
€94.70 /unit
