MERSEN FERRAZ A250C65-50 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 2500V 65A, Type 50, Striker | CH4UBK
MERSEN FERRAZ A250C65-50 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 2500V 65A, Type 50, Striker
Item: CH4UBKModel: A250C65-50
In Stock
Get it by Monday, May 25
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 2500V AC
Ac/dc AC
Amps 65A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper, Brass
Connection/terminal Type Male Stud To L Bracket
Diameter 27.9 mm
Finish Tin Plated
Frequency 50/60 Hz
Height 31.8 mm
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Length 231.4 mm
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 2500V
Rohs Compliant Yes
Width 31.8 mm