MERSEN FERRAZ A250C50-10 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 2500V 50A, Type 10, Striker | CH4UBG
MERSEN FERRAZ A250C50-10 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 2500V 50A, Type 10, Striker
Item: CH4UBGModel: A250C50-10
In Stock
Get it by Monday, May 25
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 2500V AC
Ac/dc AC
Amps 50A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Brass
Connection/terminal Type Male To Female Stud
Diameter 36.1 mm
Indication System Type Visual Indicator
Length 194.8 mm
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 2500V