MERSEN FERRAZ A150C25-20 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 1500V 25A, Type 20, Striker | CH4TQK
MERSEN FERRAZ A150C25-20 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 1500V 25A, Type 20, Striker
Item: CH4TQKModel: A150C25-20
In Stock
Get it by Friday, May 22
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 40 kA
Ac Voltage 1500V AC
Ac/dc AC
Amps 25A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Brass
Connection/terminal Type Male Stud To L Bracket
Diameter 27.9 mm
Finish Tin Plated
Frequency 50/60 Hz
Height 76.2 mm
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Length 167.9 mm
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 1500V
Rohs Compliant Yes
Width 31.8 mm