MERSEN FERRAZ A150C140-20 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 1500V 140A, Type 20, Striker | CH4TPW
MERSEN FERRAZ A150C140-20 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 1500V 140A, Type 20, Striker
Item: CH4TPWModel: A150C140-20
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 40 kA
Ac Voltage 1500V AC
Ac/dc AC
Amps 140A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Brass
Connection/terminal Type Male Stud To L Bracket
Diameter 27.9 mm
Finish Tin Plated
Frequency 50/60 Hz
Height 76.2 mm
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Length 167.9 mm
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 1500V
Rohs Compliant Yes
Width 31.8 mm