MERSEN FERRAZ A150C140-40 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 1500V 140A, Type 40, Striker | CH4TPX
MERSEN FERRAZ A150C140-40 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 1500V 140A, Type 40, Striker
Item: CH4TPXModel: A150C140-40
In Stock
Get it by Friday, May 22
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 40 kA
Ac Voltage 1500V AC
Ac/dc AC
Amps 140A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Female To Female Tube
Diameter 44.4 mm
Indication System Type Visual Indicator
Length 173.7 mm
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 1500V