FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Taper Bushing |
| Barrel Diameter | 2 1/4" |
| Bolt Circle Diameter | 2 1/8" |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Hub Diameter | 3" |
| Keyway Size | 6 mm x 2.8 mm |
| Length | 1 1/2" |
| Material | Steel |
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Screw Size | 3/8"-16 x 5/8" |
| Suitable For Use With | Taper Bushed Parts |
| Taper | 8° |
| Torque Rating | 4300 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.59 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Keyway Size | Bore Size | Taper | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1615 1/2 | 1/8" x 1/16" | 1/2" | - | - | €38.16 | |
![]() |
1615 9/16 | 1/8" x 1/16" | 9/16" | - | - | €38.16 | |
![]() |
1615 5/8 | 3/16" x 3/32" | 5/8" | - | - | €38.16 | |
![]() |
1615 11/16 | 1/4" x 1/8" | 11/16" | 8° | Standard | €38.16 | |
![]() |
1615 3/4 | 3/16" x 3/32" | 3/4" | - | - | €38.16 | |
![]() |
1615 13/16 | 1/4" x 1/8" | 13/16" | 8° | Standard | €38.16 | |
![]() |
1615 7/8 | 3/16" x 3/32" | 7/8" | - | - | €38.16 |
Explore Products
- WERA TOOLS 05006125001 Insulated Slotted Screwdriver 1/4 x 6 In
- AETNA BEARING A1511-12 Clutch Release Bearing, 4.515 Inch Outside Dia., 0.813 Inch Height
- MACROMATIC TH40862-04 Time Delay Relay, Flasher Off 1st, SPDT, 120V AC, 0.05 to 5 sec.
- MERIT BRASS K412-6440 Banded Reducing Coupling, 4 x 2-1/2 in Nominal, MNPT End Style
- CHICAGO PNEUMATIC C068659 Ball Bearing
- STRANCO INC DBV-4-C-10 Die Cut Letter Label C 10 Cards
- WOODHEAD 1200660294 884030A09M080 Cordset, 4 Pole, Male Female, 8m, 22/4 Size
- DIXON BCC-150 Clamp End Protection Cover, Vinyl Plastic, 1-1/2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Metal Cutting Snips Sheet Metal Tools
- Analog Panel Meters
- Carpenter's and Mechanic's Pencils
- Drain Cleaning Machines
- Brake and Clutch Accessories
- ANSELL G17K Alphatec Natural Rubber Gloves
- KEO Metric Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- MUELLER INDUSTRIES LF351 Iron Body Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Large Format Bottles, Narrow Mouth, Polypropylene
- GRACO 0.037" Airless Spray Gun Tip
- AMERICRAFT MANUFACTURING 1900 B Series Roof Ventilator, Industrial
- PASS AND SEYMOUR Low Voltage Brackets
- HUMBOLDT Locking Stirrups
- UNIWELD EZ Turn Anti-Blowback Adaptors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 1615 22MM Taper Bushing, 0.866 Inch Bore, 6 x 2.8 Inch Key, 1.5 Inch Length, Steel
€38.16 /unit



