FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Taper Bushing |
| Barrel Diameter | 2 1/4" |
| Bolt Circle Diameter | 2 1/8" |
| Bore Diameter | 38 mm |
| Hub Diameter | 3" |
| Keyway Size | 10 mm x 3.3 mm |
| Length | 1 1/2" |
| Material | Steel |
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Screw Size | 3/8"-16 x 5/8" |
| Taper | 8° |
| Torque Rating | 4300 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.59 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 5.72 |
| Ship width (cm) | 5.72 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Keyway Size | Bore Size | Taper | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1615 1/2 | 1/8" x 1/16" | 1/2" | - | - | €38.16 | |
![]() |
1615 9/16 | 1/8" x 1/16" | 9/16" | - | - | €38.16 | |
![]() |
1615 5/8 | 3/16" x 3/32" | 5/8" | - | - | €38.16 | |
![]() |
1615 11/16 | 1/4" x 1/8" | 11/16" | 8° | Standard | €38.16 | |
![]() |
1615 3/4 | 3/16" x 3/32" | 3/4" | - | - | €38.16 | |
![]() |
1615 13/16 | 1/4" x 1/8" | 13/16" | 8° | Standard | €38.16 | |
![]() |
1615 7/8 | 3/16" x 3/32" | 7/8" | - | - | €38.16 |
Explore Products
- CALBOND PV1500REC52 Reducing Coupling, 3/4 X 1 1/2 Inch Trade Size, Steel, Pvc Coated, Black
- MAIN FILTER INC. MF0259629 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Buna Seal, 5.9 Inch Height
- OSG 1605034100 Thread Forming Tap, 3/4 Inch - 10 Thread Size, 1 Inch Thread Lg, 4 29/32 Inch Overall Lg, Right Hand
- EATON RGH325035B21E Molded Case Circuit Breaker, Rg-Frame, Rg Type, Electronic Lsg Trip, 3-Pole, 2500A
- APPROVED VENDOR U07852.025.0025 Socket Set Screw, 1/4 In - 28 Thread Size, Plain, 1/4 In Lg., 1/8 In Drive Size, Cup
- GATES TP850H150 Dual Timing Belt, .5 Inch Pitch
- GRAINGER ZUSAV2.5X54 O-Ring, 54 mm Inside Dia, 59 mm Outside Dia, 59 mm Actual Outside Dia
- REGAL 008772AS94 Taper Pipe Tap, 1/2-14 Size, 5 Flutes, NPT Interrupted Pipe With Alcrona Coating
Explore More
- KEYSHAFT
- Fork Terminals
- Fall Rescue Devices
- Disc Springs
- Spray Gun Extensions
- Tool Post Grinders
- XTEND & CLIMB Step Stools
- KRYTOX GPL 207 Series Standard Grade Grease
- ANVIL 69SSG Series Light Duty Stainless Steel Band Hangers
- DAYTON Mounting Frames, Recessed / Surface Mount
- CONRADER Unloader Pilot Valve
- MJ MAY Roll Stock, 1 Feet X 6 Inch
- EATON Comet Series Perfect Prox Forward Viewing Photoelectric Sensors
- MICRO 100 Tool Holders, Taper Integrated, Solid ER Taper
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 1615 38MM Taper Bushing, 1.496 Inch Bore, 10 x 3.3 Inch Key, 1.5 Inch Length, Steel
€38.16 /unit



