FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Taper Bushing |
| Barrel Diameter | 2 1/4" |
| Bolt Circle Diameter | 2 1/8" |
| Bore Diameter | 19 mm |
| Hub Diameter | 3" |
| Keyway Size | 6 mm x 2.8 mm |
| Length | 1 1/2" |
| Material | Steel |
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Product Datasheet | martin-sprocket-1008-11-16.pdf |
| Screw Size | 3/8"-16 x 5/8" |
| Suitable For Use With | Taper Bushed Parts |
| Taper | 8° |
| Torque Rating | 4300 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.59 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 5.72 |
| Ship width (cm) | 5.72 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Keyway Size | Bore Size | Taper | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1615 1/2 | 1/8" x 1/16" | 1/2" | - | - | €38.16 | |
![]() |
1615 9/16 | 1/8" x 1/16" | 9/16" | - | - | €38.16 | |
![]() |
1615 5/8 | 3/16" x 3/32" | 5/8" | - | - | €38.16 | |
![]() |
1615 11/16 | 1/4" x 1/8" | 11/16" | 8° | Standard | €38.16 | |
![]() |
1615 3/4 | 3/16" x 3/32" | 3/4" | - | - | €38.16 | |
![]() |
1615 13/16 | 1/4" x 1/8" | 13/16" | 8° | Standard | €38.16 | |
![]() |
1615 7/8 | 3/16" x 3/32" | 7/8" | - | - | €38.16 |
Explore Products
- EATON XTAE065D00Y3E075 Electronic Motor Starter, 65 A, 48 V 50 Hz, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 15-75 A C396
- PBC LINEAR FLA40
- ASHLAND CONVEYOR 10F10KG03B16 Roller Conveyor Straight W 18 3/4 In
- MAIN FILTER INC. MF0593335 0040DN025BN4HC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 3.85 Inch Height
- MCR SAFETY 93891PUS Coated Glove, S, Polyurethane, 1 Pair
- WINSMITH E43MDSS51260H0 Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
- KIPP K1340.45100 Tongue, Quarter-Turn Cam Locks, 45 mm Tongue Length, 19 mm
- DIXON R27 Ribbed Die
Explore More
- KEYSHAFT
- Halogen Lamps and Bulbs
- Sponges and Scouring Pads
- Weather Station Accessories
- Antennas
- ANSELL 72-400 Hyflex Cut Resistant Gloves
- MCR SAFETY Ninja Therma Force Insulated Cut Resistant Work Gloves
- HOWARD LEIGHT Earplug Refill Bags
- VULCAN HART Baffle
- WOODHEAD 130117 Series Feston Intermediate Car
- STARRETT 162 Series Pin Vises and Sets
- SEALMASTER USTU5000 Series Unitized Spherical Take-Up Bearings
- MERIT BRASS 04606 316 Stainless Steel Tees, Butt-Weld
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 1615 19MM Taper Bushing, 0.748 Inch Bore, 6 x 2.8 Inch Key, 1.5 Inch Length, Steel
€38.16 /unit


