FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Taper Bushing |
| Barrel Diameter | 2 1/4" |
| Bolt Circle Diameter | 2 1/8" |
| Bore Diameter | 28 mm |
| Hub Diameter | 3" |
| Keyway Size | 8 mm x 3.3 mm |
| Length | 1 1/2" |
| Material | Steel |
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Product Datasheet | martin-sprocket-1008-11-16.pdf |
| Screw Size | 3/8"-16 x 5/8" |
| Suitable For Use With | Taper Bushed Parts |
| Taper | 8° |
| Torque Rating | 4300 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.59 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 5.72 |
| Ship width (cm) | 5.72 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Keyway Size | Bore Size | Taper | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1615 1/2 | 1/8" x 1/16" | 1/2" | - | - | €38.16 | |
![]() |
1615 9/16 | 1/8" x 1/16" | 9/16" | - | - | €38.16 | |
![]() |
1615 5/8 | 3/16" x 3/32" | 5/8" | - | - | €38.16 | |
![]() |
1615 11/16 | 1/4" x 1/8" | 11/16" | 8° | Standard | €38.16 | |
![]() |
1615 3/4 | 3/16" x 3/32" | 3/4" | - | - | €38.16 | |
![]() |
1615 13/16 | 1/4" x 1/8" | 13/16" | 8° | Standard | €38.16 | |
![]() |
1615 7/8 | 3/16" x 3/32" | 7/8" | - | - | €38.16 |
Explore Products
- ELDON JAMES T8-10WP White Polypropylene Tee, 1/2 NPT Size, 5/8 Inch Inside Dia.
- BRADY 95646 Color Card Clip On Badge, 1 Day, Visitor, Green, Paper, 3 x 3 Inch Size
- EATON P3MDN800 Circuit Breaker Plug-In Unit With 100% Neutral, 600 VAC, 800A, MD Frame
- BLACKBURN (T&B) 256-30695-1593 Copper One Hole Lug, 90 Degree Long Barrel, 3/8 Inch Bolt Size, Tin Plated
- VULCAN HART 00-850484 Generator, Tank Cover, 8.9 x 19.55 x 5.15 Inch Size
- PROTO J7320HT Impact Socket 1/2 Inch Drive 5/8 Inch 6 Pt
- KM SYSTEMS KM63TSEM150374 End Mill Holder, 63Ts Taper Size, 95.00 mm Projection, 2-3/4 Inch Nose Dia
- MAIN FILTER INC. MF0263588 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 12.61 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Combination Wrenches
- Water Hammer Arrestors
- Countersunk Washers
- Door Edge Guards
- Building Automation Control Accessories
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Globe Valve, FNPT
- DESTACO 630 Series Straight Line Action Clamps
- IRONCLAD Heavy Utility Task Specific Gloves
- CONDOR ANSI Class 2 Mesh Polyster Zipper Contrasting High Visibility Vests
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Polypropylene Black
- BOSCH Non Coolant Through High Speed Steel Jobber Length Drill Bits
- WATTS RK-757/757DCDA Series Backflow Preventer Repair Kit
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 500 ml Capacity
- NIBCO PC607- 4 Series 90 Deg Elbows, P x M
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 1615 28MM Taper Bushing, 1.102 Inch Bore, 8 x 3.3 Inch Key, 1.5 Inch Length, Steel
€38.16 /unit


