Item: BA2MGYModel: 140CTB35
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roller Chain Sprocket
Bore Diameter 1.188" to 3.5"
Bore Type Bushed
Bushing Part Number 3535
Bushing Type TB 3535
Chain Number 140
Chain Pitch 1 3/4"
Chain Size #140
Construction Welded With Lightening Holes
Construction Type Welded With Lightening Holes
For Chain Number 140
For Chain Pitch 1 3/4"
Hub Configuration C
Hub Diameter 6 1/2"
Hub Outside Dia. 6 1/2"
Individually Packaged No
Length Through Bore 3 1/2"
Length Thru Bore 3 1/2"
Material Steel
Max. Bore Size 3 1/2"
Min. Bore Size 1 3/16"
Number Of Chain Rows 1
Number Of Teeth 35
O.d. 20.494"
Outside Dia. 20.494"
Pitch 1 3/4"
Pitch Dia. 19.5227"
Single Strand Tooth Thickness 0.924"
Storage Dimension Height 3 1/2"
Storage Dimension Length 20.494"
Storage Dimension Width 20.494"