MARTIN SPROCKET 120R70 Sprocket, 120 Chain, 70 Teeth, 33.434 Inch Pitch Dia., 34.300 Inch O.D., Steel
34.300"
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,435.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roller Chain Sprocket |
| Bore Diameter | 1 3/8" to 3 5/8" |
| Bore Type | Bushed |
| Bushing Part Number | R2 |
| Bushing Size | R2 |
| Bushing Type | MST R2 |
| Chain Number | 120 |
| Chain Pitch | 1 1/2" |
| Chain Size | #120 |
| Construction | Welded With Lightening Holes |
| Construction Type | Welded With Lightening Holes |
| For Chain Number | 120 |
| For Chain Pitch | 1 1/2" |
| Hub Configuration | C |
| Hub Diameter | 5 1/2" |
| Hub Outside Dia. | 5 1/2" |
| Individually Packaged | No |
| Keyway Size | 3/4" |
| Keyway Width | 3/4" |
| Length Through Bore | 4" |
| Length Thru Bore | 4" |
| Material | Steel |
| Max. Bore Size | 3 5/8" |
| Min. Bore Size | 1 3/8" |
| No. Of Teeth | 70 |
| Number Of Chain Rows | 1 |
| Number Of Teeth | 70 |
| O.d. | 34.3" |
| Outside Dia. | 34.3" |
| Pitch | 1 1/2" |
| Pitch Dia. | 33.4338" |
| Single Strand Tooth Thickness | 0.924" |
| Storage Dimension Height | 4" |
| Storage Dimension Length | 34.3" |
| Storage Dimension Width | 34.3" |
| Type | Type 6 Single Strand Welded Bushed |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 77.85 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 87.12 |
| Ship width (cm) | 87.12 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Outside Dia. | Pitch Dia. | Bore Type | Length Through Bore | Bushing Type | For Chain Pitch | For Chain Number | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
120R32 | 32 | 16.13" | 15.3034" | Bushed | 2" | MST R1 | 1 1/2" | 120 | €1,096.59 | |
![]() |
120R35 | 35 | 17.566" | 16.7337" | Bushed | 4" | MST R2 | 1 1/2" | 120 | €1,122.66 | |
![]() |
120R36 | 36 | 18.045" | 17.211" | Bushed | 4" | Type R2 Split Taper | 1 1/2" | 120 | €1,080.64 | |
![]() |
120R40 | 40 | 19.959" | 19.1182" | Bushed | 4" | MST R2 | 1 1/2" | 120 | €1,139.43 | |
![]() |
120S40 | 40 | 19.959" | 19.118" | Bushed | 4 7/8" | Type S1 Split Taper | 1 1/2" | - | €1,139.43 | |
![]() |
120S42 | 42 | 20.916" | 20.0722" | Bushed Bore | 3 5/16" | MST S1 | 1 1/2" | 120 | €1,092.09 | |
![]() |
120R45 | 45 | 22.351" | 21.5034" | Bushed | 4" | MST R2 | 1 1/2" | 120 | €1,308.19 |
Explore Products
- CLEVELAND C16757 2575 Taper Length Drill Bit, #34 Drill Bit Size, 2 3/4 Inch Flute Length, 7/64 Inch Shank Dia
- GROVE GEAR R8672198.00 Solid Input Shaft Worm Gear Reducer, Hollow Bore Output Worm Gear
- SHEPHERD CASTER PGT30748ZN-TPR33(GG) Stem Caster, 3 Inch Wheel Dia, 210 lb, 4 1/8 Inch Mounting Height, Swivel Caster
- MAIN FILTER INC. MF0713526 2018M4 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron, Buna Seal, 17.99 Inch Height
- TITAN FASTENERS ZRB128
- MAIN FILTER INC. MF0846661 SE75461210 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron, Seal, 5.945 Inch Height
- HELICOIL 6906-02 High Spiral Flute Bottoming Tap, UNF, 2B, 2-64 Thread Size
- ARO 66243-34D-B Piston Pump
Explore More
- KEYSHAFT
- Tape Level Indicators
- Hand Dryer Accessories
- Straight Blade Plugs
- Sealants
- Carpet Tile
- DESTACO 2010 Series Vertical Hold Down Clamps, U Bar
- LOC-LINE Acid Resistant NPT Connectors
- KEO Combined Drills And Countersinks, Jig Bore Type, 60 Degrees Countersink Angle
- KEO Narrow Width Keyseat Cutters, Shank Type
- MAYHEW TOOLS Handguarded Cold Chisels
- APPLETON ELECTRIC Push Button Control Station 600V
- MAGLINER Ramp Assemblies
- IRONCLAD PERFORMANCE WEAR Leather Gloves
- KLEIN TOOLS Slotted Screw-Holding Screwdrivers
- STEARNS BRAKES 56100 Series Brake Assemblies, IP56 Rated
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 120R70 Sprocket, 120 Chain, 70 Teeth, 33.434 Inch Pitch Dia., 34.300 Inch O.D., Steel
€2,435.83 /unit




