MARTIN SPROCKET 120S54 Sprocket, 120 Chain, 54 Teeth, 25.798 Inch Pitch Dia., 26.654 Inch O.D., Steel
26.654"
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,558.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roller Chain Sprocket |
| Bore Diameter | 1.688" to 4.25" |
| Bore Type | Bushed |
| Bushing Part Number | S1 |
| Bushing Size | S1 |
| Bushing Type | MST S1 |
| Chain Number | 120 |
| Chain Pitch | 1 1/2" |
| Chain Size | #120 |
| Construction | Welded With Lightening Holes |
| Construction Type | Welded With Lightening Holes |
| For Chain Number | 120 |
| For Chain Pitch | 1 1/2" |
| Hub Configuration | B |
| Hub Diameter | 6 1/2" |
| Hub Outside Dia. | 6 1/2" |
| Individually Packaged | No |
| Keyway Size | 3/4" |
| Keyway Width | 3/4" |
| Length Through Bore | 3 5/16" |
| Material | Steel |
| Max. Bore Size | 4 1/4" |
| Min. Bore Size | 1 11/16" |
| Number Of Chain Rows | 1 |
| Number Of Teeth | 54 |
| O.d. | 26.654" |
| Outside Dia. | 26.654" |
| Pitch | 1 1/2" |
| Pitch Dia. | 25.7977" |
| Product Datasheet | martin-sprocket-100a10.pdf |
| Single Strand Tooth Thickness | 0.924" |
| Storage Dimension Height | 3.31" |
| Storage Dimension Length | 26.654" |
| Storage Dimension Width | 26.654" |
| Type | Type 5 Single Strand Welded Bushed |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 51.4 |
| Ship height (cm) | 8.41 |
| Ship length (cm) | 67.69 |
| Ship width (cm) | 67.69 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Outside Dia. | Pitch Dia. | Bore Type | Length Through Bore | Bushing Type | For Chain Pitch | For Chain Number | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
120R32 | 32 | 16.13" | 15.3034" | Bushed | 2" | MST R1 | 1 1/2" | 120 | €1,096.59 | |
![]() |
120R35 | 35 | 17.566" | 16.7337" | Bushed | 4" | MST R2 | 1 1/2" | 120 | €1,122.66 | |
![]() |
120R36 | 36 | 18.045" | 17.211" | Bushed | 4" | Type R2 Split Taper | 1 1/2" | 120 | €1,080.64 | |
![]() |
120R40 | 40 | 19.959" | 19.1182" | Bushed | 4" | MST R2 | 1 1/2" | 120 | €1,139.43 | |
![]() |
120S40 | 40 | 19.959" | 19.118" | Bushed | 4 7/8" | Type S1 Split Taper | 1 1/2" | - | €1,139.43 | |
![]() |
120S42 | 42 | 20.916" | 20.0722" | Bushed Bore | 3 5/16" | MST S1 | 1 1/2" | 120 | €1,092.09 | |
![]() |
120R45 | 45 | 22.351" | 21.5034" | Bushed | 4" | MST R2 | 1 1/2" | 120 | €1,308.19 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0056578 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 8.42 Inch Height
- DEVILBISS DPC-77 Gravity Spray Gun Adapter
- BALDWIN FILTERS PT9261-MPG Hydraulic Filter Element/maximum Performance Glass
- CHICAGO-LATROBE 48393 Screw Machine Drill Bit, #23 Size, 10 Inch Flute Length, 2 1/16 Inch Length
- EATON B29CGC30TX3E032 Non-Reversing Starter, Pressure Plate W/O Quick Connect Terms, 30 A, 24 V, 24-32 A
- STEARNS BRAKES 817070601 Rel Pl-Sol Lvr-Side Rel
- CONTINENTAL CR075-100-G Washdown Hose, 3/4 Inch Heightose Inside Dia, 300 psi, -40 Deg to 210 Deg F, White
- MILWAUKEE 49-66-4515 Insert Nut Driver 3/8 Inch Drive
Explore More
- KEYSHAFT
- Self-Propelled Floor Scrubbers
- Fire Hoses
- Spanner and Hydrant Wrenches
- Window Fans
- Band Heaters
- CONDOR Powdered Finger Cots
- ADB HOIST RINGS MFG. Hoist Eye 360 Hoist Rings, Metric
- CAIMAN Unlined TIG/MIG Welding Gloves
- OK INDUSTRIES WD-30 Series Wire Dispensers
- ANVIL AS1300 Series Universal Clamps, Electro Galvanized
- PLAST-O-MATIC Solenoid Coils
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 1/8-28 Un
- ANVIL 90 Deg. Short Turn Y-Branch Tees, Galvanized
- IRONCLAD Tuff Chix Work Gloves
- VESTIL BPC Series Decorative Bollard Covers, Metro Type
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 120S54 Sprocket, 120 Chain, 54 Teeth, 25.798 Inch Pitch Dia., 26.654 Inch O.D., Steel
€1,558.19 /unit



