MARTIN SPROCKET 120R60 Sprocket, MST, 120 Chain, 60 Teeth, 28.661 Inch Pitch Dia., 29.522 Inch O.D., Steel
29.522"
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,995.71 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roller Chain Sprocket |
| Bore Diameter | 1 3/8" to 3 5/8" |
| Bore Type | Bushed |
| Bushing Part Number | R2 |
| Bushing Size | R2 |
| Bushing Type | MST R2 |
| Chain Number | 120 |
| Chain Pitch | 1 1/2" |
| Chain Size | #120 |
| Construction | Welded With Lightening Holes |
| Construction Type | Welded With Lightening Holes |
| For Chain Number | 120 |
| For Chain Pitch | 1 1/2" |
| Hub Configuration | C |
| Hub Diameter | 5 1/2" |
| Hub Outside Dia. | 5 1/2" |
| Individually Packaged | No |
| Keyway Size | 3/4" |
| Keyway Width | 3/4" |
| Length Through Bore | 4" |
| Length Thru Bore | 4" |
| Material | Steel |
| Max. Bore Size | 3 5/8" |
| Min. Bore Size | 1 3/8" |
| No. Of Teeth | 60 |
| Number Of Chain Rows | 1 |
| Number Of Teeth | 60 |
| O.d. | 29.522" |
| Outside Dia. | 29.522" |
| Pitch | 1 1/2" |
| Pitch Dia. | 28.661" |
| Product Datasheet | martin-sprocket-100a10.pdf |
| Single Strand Tooth Thickness | 0.924" |
| Storage Dimension Height | 4" |
| Storage Dimension Length | 29.522" |
| Storage Dimension Width | 29.522" |
| Type | Type 6 Single Strand Welded Bushed |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 61.65 |
| Ship height (cm) | 10.16 |
| Ship length (cm) | 74.98 |
| Ship width (cm) | 74.98 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Outside Dia. | Pitch Dia. | Bore Type | Length Through Bore | Bushing Type | For Chain Pitch | For Chain Number | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
120R32 | 32 | 16.13" | 15.3034" | Bushed | 2" | MST R1 | 1 1/2" | 120 | €1,096.59 | |
![]() |
120R35 | 35 | 17.566" | 16.7337" | Bushed | 4" | MST R2 | 1 1/2" | 120 | €1,122.66 | |
![]() |
120R36 | 36 | 18.045" | 17.211" | Bushed | 4" | Type R2 Split Taper | 1 1/2" | 120 | €1,080.64 | |
![]() |
120R40 | 40 | 19.959" | 19.1182" | Bushed | 4" | MST R2 | 1 1/2" | 120 | €1,139.43 | |
![]() |
120S40 | 40 | 19.959" | 19.118" | Bushed | 4 7/8" | Type S1 Split Taper | 1 1/2" | - | €1,139.43 | |
![]() |
120S42 | 42 | 20.916" | 20.0722" | Bushed Bore | 3 5/16" | MST S1 | 1 1/2" | 120 | €1,092.09 | |
![]() |
120R45 | 45 | 22.351" | 21.5034" | Bushed | 4" | MST R2 | 1 1/2" | 120 | €1,308.19 |
Explore Products
- IPS WMP3 Washing Machine Pan, 28 x 30 Inch Size
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QP246086VS-4 Shelving Unit, 60 Inch W x 24 Inch D x 86 Inch H, 2000 Lbs Load Capacity
- VULCAN HART 702096 Tyg 48 Roll Front
- ZSI-FOSTER PCH200 Conduit And Pipe Hanger
- ADVANCE TABCO UG-36-30 Work Table Undershelf, For 30 X 36 Inch Size Galvanized
- ANVIL 0338085954 3 X 11/2 Xxh Eccentric Thread Both Ends Swage Nipple
- NOTRAX 452S0034BL Dry Area Matting, Black, 95 cm x 125 cm Size
- TITAN FASTENERS AEC26
Explore More
- KEYSHAFT
- Drill Bushings
- Utility/Dewatering Pumps
- Drill Chucks & Accessories
- Belt Drive Axial Downblast Exhaust Ventilators
- Pipe Tongs
- XTEND & CLIMB Platform Stepladder
- AKRO-MILS 33223 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- MCR SAFETY Select Grain Leather Drivers Work Gloves
- UVEX BY HONEYWELL A700 Series Lightweight Wraparound Safety Glasses
- BANJO FITTINGS Screen 50 Mesh, Line Strainer
- MITEE-BITE PRODUCTS INC Grip
- SPEARS VALVES Gear Operator Kits
- SALSBURY INDUSTRIES Traditional MailBoxes
- GROVE GEAR GR Series, BMQ-D Style, 818 Size, Ironman Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 120R60 Sprocket, MST, 120 Chain, 60 Teeth, 28.661 Inch Pitch Dia., 29.522 Inch O.D., Steel
€1,995.71 /unit



