LEESON 056T17G5313 56T17G5313E / G661 Explosion Proof Motor, 0.75 HP, 3 Phase, 60 Hz, 230/460 V, 1800 RPM
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Explosion Proof Motor |
| Ambient (c) | 40 |
| Ambient Temp. | 40°C |
| Assembly | F1 Only |
| Bearing Type | Ball |
| Conduit Box Location | Exterior |
| Conduit Box Position | F1 Only |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency | 75.5% |
| Enclosure Type | Explosion Proof Fan Cooled |
| Frame | 56 |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 2.9-3/1.5A |
| Hazardous Location Class | 1 C, D / 2 F, G |
| Hazardous Location Division | Division 1 |
| Hp | 3/4 hp |
| Includes | Explosion Proof Conduit Box |
| Insulation Class | Class B |
| Length Less Shaft | 11 15/16" |
| Max. Ambient Temp. | 104°F |
| Motor Application | Hazardous Location |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Motor Frame Material | Steel |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Motor Service Factor | 1 |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Motor Shaft Rotation | CW/CCW |
| Motor Thermal Protection | Automatic |
| Motor Type | Three Phase |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Nameplate Rpm | 1725 RPM |
| Nema Design | No Design Code |
| Nominal Efficiency | 75.5% |
| Number Of Speeds | 1 |
| Orientation | Horizontal |
| Output Rating | 0.56 kW |
| Overall Length | 13 15/16" |
| Phase | 3 |
| Power | 0.56 kW |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Dia. | 5/8" |
| Shaft Length | 2" |