HUB CITY 0270-08666 Worm Reducer, 1.653 Hp, 1.125 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.38" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Hp | 1.653 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 140TC |
| Mounting Style | C |
| Output | 58.3 RPM |
| Output Diameter | 1 1/8" |
| Output Shaft | Shaft |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Torque Rating | 1423 lbs.-in. |
| Overhung Load | 1400 lbs.-in. |
| Ratio | 30:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 27.94 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | ratio | motor frame size | output | output rpm | gear type | center distance | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-08619 | 1.342 hp | 40:1 | - | - | 43.75 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08630 | 1.653 hp | 30:1 | - | - | 58.3 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08631 | 1.342 hp | 40:1 | - | - | 43.75 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08633 | 0.967 hp | 60:1 | - | - | 29.2 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08689 | - | 25:1 | 180TC | 70 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
![]() |
0270-08650 | - | 10:1 | 140TC | 175 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
![]() |
0270-08674 | - | 10:1 | 180TC | 175 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
Explore Products
- BALDOR / DODGE 23Q05L56 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
- STEINER INDUSTRIES 106-3234 Pant, 32 Inch Waist X 34 Inch Length Size, Cotton, Navy Blue, 1PR
- APPLETON ELECTRIC MLCL503J3NMTUP Light Fixture, 50W
- NIBCO 9043305HPC PCH606 Elbow, Press Wrot, 2 Inch Size, Wrot Copper
- VERMONT GAGE 141248670 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.4867 Inch Size
- SPEARS VALVES 866-528C Clamp-On Saddle, Socket, EPDM, Zinc, 6 x 2 Inch Size, CPVC
- MORSE CUTTING TOOLS 13056 Jobber, 3.50Mm, Jobber Length Din 338, High Speed Steel, Black Oxide
- HOFFMAN E6PBXM 13042 Pushbutton Enclosure, 22.5mm Size, Gray, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Rescue Equipment
- Rotary Broach Holder Accessories
- Carboys and Jerricans
- Centrifuges
- Air Hammer Chisel Retainers
- ML KISHIGO Economy Rainwear Set, Orange
- FACOM 126A Hinged Hook And Pin Wrenches
- TEMPCO Low Density Cartridge Heaters
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU11800 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1 Inch x 60 Yard per Roll
- SQUARE D Reversing Drum Switch
- SPEARS VALVES PVC 100 PIP Fabricated PIP x IPS Crosses, Socket x Socket x Socket x Socket
- REGAL Cobalt End Mills, Double End, HSS, CC, 4 Flutes, Alcrona
- MARADYNE Vehicle Bolt On DC Fans
- LIFT-ALL Dura-Web Nylon Slings, Type 3, Two Ply
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-08666 Worm Reducer, 1.653 Hp, 1.125 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel







