HUB CITY 0270-08641 Worm Reducer, 1.967 Hp, 1.125 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.38" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Hp | 1.967 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 140TC |
| Mounting Style | A |
| Output | 70 RPM |
| Output Diameter | 1 1/8" |
| Output Shaft | Shaft |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 1454 lbs.-in. |
| Overhung Load | 1400 lbs.-in. |
| Ratio | 25:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 27.94 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | ratio | motor frame size | output | output rpm | gear type | center distance | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-08619 | 1.342 hp | 40:1 | - | - | 43.75 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08630 | 1.653 hp | 30:1 | - | - | 58.3 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08631 | 1.342 hp | 40:1 | - | - | 43.75 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08633 | 0.967 hp | 60:1 | - | - | 29.2 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08689 | - | 25:1 | 180TC | 70 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
![]() |
0270-08650 | - | 10:1 | 140TC | 175 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
![]() |
0270-08674 | - | 10:1 | 180TC | 175 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
Explore Products
- EATON FAZ-B25-1-NA-L-SP Miniature Circuit Breaker, Current-Limiting, 25A, 240 VAC/ 48 VDC, 1-Pole, B Curve
- MASTERDRIVES 180-5M-25 Timing Belt, 5m Pitch
- SIOUX CHIEF 863-42NRT Flashing Drain, With Ring and Strainer, 2 in Outlet, Hub Connection, PVC Drain
- LITTLE GIANT PUMPS 617053
- OSG 3102504 Corner Radius End Mill, Carbide, Wxs, 2.50 mm Milling Dia., 2 Flutes
- EATON CB00055-5500 Power Pcb
- GRAINGER 12019_36_0 Tool Steel Plate, 0.25 Inch Thick, 10 Inch x 36 Inch Nominal Size, Precision Ground
- EATON E57-12LE10-AP Inductive Proximity Sensor, 2-Wire Ac, 20-132 VAC Input, Non-Embeddable
Explore More
- KEYSHAFT
- Depth Micrometers
- Loupes
- Ladder Safety Cages
- Brake Lines
- Flask Stabilizer Rings
- LOC-LINE Bspt Connector
- PLAST-O-MATIC PRH Series Thermoplastic Pressure Regulators
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Red
- ANVIL 261P Series Riser Clamps, Primed Steel
- KNIPEX Insulated Screwdriver
- LINN GEAR Taper-Lock Series Sprockets, 40 Chain
- GROVE GEAR GRL Series, BM-R Style, 832 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- PROTO Lock Joint Pliers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-08641 Worm Reducer, 1.967 Hp, 1.125 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel







