HUB CITY 0270-08638 Worm Reducer, 3.564 Hp, 1.125 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.38" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Hp | 3 141/250 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 140TC |
| Mounting Style | A |
| Output | 175 RPM |
| Output Diameter | 1 1/8" |
| Output Shaft | Shaft |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 1172 lbs.-in. |
| Overhung Load | 1400 lbs.-in. |
| Ratio | 10:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 27.94 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | ratio | motor frame size | output | output rpm | gear type | center distance | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-08619 | 1.342 hp | 40:1 | - | - | 43.75 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08630 | 1.653 hp | 30:1 | - | - | 58.3 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08631 | 1.342 hp | 40:1 | - | - | 43.75 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08633 | 0.967 hp | 60:1 | - | - | 29.2 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08689 | - | 25:1 | 180TC | 70 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
![]() |
0270-08650 | - | 10:1 | 140TC | 175 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
![]() |
0270-08674 | - | 10:1 | 180TC | 175 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
Explore Products
- KIPP K1094.512 Flattened Tapered-Head Locating Pin, Flattened Tapered, Shouldered, Steel
- EATON T100H-1000 Hardwired Line Power Suppressor, 120/240 VAC Input, 120/240 VAC Output
- SPEARS VALVES 5034L1-010C Diverter Ball Valve, 32mm Size, CPVC, 3 Way, Horizontal, FKM
- OSG HP400-3125 Square End Mill, Center Cutting, 4 Flutes, 5/16 Inch Milling Dia., 3/4 Inch Lg of Cut
- SPEARS VALVES 4129-166 Reducer Coupling, Socket, 1-1/4 x 1/2 Size, CPVC
- GRAINGER 6790_24_0 Grade 2 Titanium Rod, 1 Inch Outside Dia, +/-0.009 Inch, 24 Inch Overall Length, B89
- ECEF 790520 Twist Drill, With Parabolic Flute, 5,20mm Diameter, High Speed Steel
- EATON WS40 Dry Type Distribution Transformer Accessory, Weathershield
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Aprons
- 5 X 20mm Glass and Ceramic Fuses
- Thumb Nuts
- Surface Testers
- Marking Systems
- BOLLE SAFETY Prism Safety Glasses
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X9500 Gas Springs
- PASS AND SEYMOUR Trademaster Series Five Gang Toggle Switch Plates
- WEG Emi Input Filters
- APOLLO VALVES 10 Series Safety Relief Valves
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Stainless Steel
- AIRMASTER FAN PLDXA Series Weather Covers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-08638 Worm Reducer, 3.564 Hp, 1.125 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel







