HUB CITY 0270-08646 Worm Reducer, 0.455 Hp, 1.125 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.38" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Hp | 91/200 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 140TC |
| Mounting Style | A |
| Output | 21.9 RPM |
| Output Diameter | 1 1/8" |
| Output Shaft | Shaft |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 830 lbs.-in. |
| Overhung Load | 1400 lbs.-in. |
| Ratio | 80:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 27.94 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | ratio | motor frame size | output | output rpm | gear type | center distance | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-08619 | 1.342 hp | 40:1 | - | - | 43.75 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08630 | 1.653 hp | 30:1 | - | - | 58.3 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08631 | 1.342 hp | 40:1 | - | - | 43.75 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08633 | 0.967 hp | 60:1 | - | - | 29.2 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08689 | - | 25:1 | 180TC | 70 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
![]() |
0270-08650 | - | 10:1 | 140TC | 175 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
![]() |
0270-08674 | - | 10:1 | 180TC | 175 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
Explore Products
- SUPCO 7D150PSI
- GATES 725016375 Brass Lock-On Coupling
- MAIN FILTER INC. MF0428777 101300LAH20SL0006PX Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 19.01 Inch Height
- WESTWARD 10D646 C-Clamp, Medium Duty, Flat, Swivel, Sliding T Handle, 0 - 6 Inch Jaw Opening, Galvanized
- KIMBLE CHASE 14395C-45 Closure, GL45 Screw Closure Size, Polypropylene, Solid
- APPLETON ELECTRIC U23W311200 Control Station
- EATON 13106R6517 Photoelectric Sensor, Diffuse Reflective, 6.6 Feet, 250 mA Npn At 10-30 VDC, 10-30 VDC
Explore More
- KEYSHAFT
- Pipe Manifolds
- Anti-Vibration Gloves and Wraps
- Lift-Off Hinges
- Disc Pad Face Plates and Hubs
- Free Running Helical Inserts
- AKRO-MILS 35240 Nest And Stack Totes
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White/Orange/Green, 15 Inch Length
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange
- FALLTECH Belly Pads with Upper Torso Connection, Tongue
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, UNC Thread, Variable Length
- SUPCO Jacks
- MORSE CUTTING TOOLS 1355 Series Parabolic Flute Jobber Length Drills, High Speed Steel
- PIP Hard Hat Replacement Sweatbands
- BALDWIN ESTATE 6750 Turn Pieces
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-08646 Worm Reducer, 0.455 Hp, 1.125 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel







