HUB CITY 0270-08654 Worm Reducer, 1.653 Hp, 1.125 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.38" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Hp | 1.653 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 140TC |
| Mounting Style | B |
| Output | 58.3 RPM |
| Output Diameter | 1 1/8" |
| Output Shaft | Shaft |
| Output Shaft Direction | Left |
| Output Torque Rating | 1423 lbs.-in. |
| Overhung Load | 1400 lbs.-in. |
| Ratio | 30:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 27.94 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | ratio | motor frame size | output | output rpm | gear type | center distance | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-08619 | 1.342 hp | 40:1 | - | - | 43.75 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08630 | 1.653 hp | 30:1 | - | - | 58.3 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08631 | 1.342 hp | 40:1 | - | - | 43.75 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08633 | 0.967 hp | 60:1 | - | - | 29.2 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08689 | - | 25:1 | 180TC | 70 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
![]() |
0270-08650 | - | 10:1 | 140TC | 175 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
![]() |
0270-08674 | - | 10:1 | 180TC | 175 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
Explore Products
- KEO 10442 Drill/countersink Bit 60 Degree #4 Co Brgt
- EATON NG3800S10X04Y02 Molded Case Circuit Breaker, N-Frame, Electronic Ls Trip, 500-2500A, 3-Pole, 800A, 600 Vac
- WALTER TOOLS A1154TFT-2.1 5200082 Screw Machine Drill Bit, 2.10 mm Size, 38 mm Overall Length
- PLAST-O-MATIC EASMT4V12R24-120/60-PF Solenoid Valve, Direct Acting, Rectified Coil, 1/2 Inch Pipe, 3/8 Inch Orifice
- REGAL 050778AM End Mill, Single End, 1/2 Inch Dia., 3-1/4 Inch Length, 2 Flutes, Bright
- FUJI ELECTRIC TK26E-P64 Thermal Overload Relay, 0.64-0.96A Adjustable, Bi-Metallic, Direct Mount Power Connection
- WEG 00318XT3ER182TC 14281143 Explosion Proof Motor, 3 HP, 4 Poles, 182TC Frame, 3 Phase, 230/460V, 60 Hz, Footless
- BROWNING 1128800 H5015X1 Roller Chain Sprocket, Finished Bore, Steel, 3.32 in OD, 1 in Bore Dia, 3.006 in Pitch Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Modular Drawer Cabinets
- Concrete Trowels
- Bump Caps
- Temperature Alarms
- Solenoid Coils
- AKRO-MILS 30265 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR Flame Resistant Sleeves
- KRYTOX GPL 105 Series General Purpose Oil
- DESTACO 2007 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- RIDGID Strap Wrenches
- RENEWABLE LUBRICANTS Bio SynXtra Firearm Lubricant
- WRIGHT TOOL 3/4 Inch Drive 6 Point Deep Impact Sockets
- SQUARE D Neutral Assembly Kits
- SOUNDSPHERE Clips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-08654 Worm Reducer, 1.653 Hp, 1.125 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel






