HUB CITY 0230-20323 Worm Reducer, 0.53 Hp, 1.188 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 53/100 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 17.5 RPM |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Rating | 1163 lbs.-in. |
| Ratio | 100:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.8 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Product Variants
| Model | output | output diameter | ratio | gear type | center distance | input style | housing material | motor frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0230-20308 | 4.38 RPM | 1" | 400:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20302 | 23.3 RPM | 1" | 75:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20303 | 17.5 RPM | 1" | 100:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20304 | 11.7 RPM | 1" | 150:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20331 | 2.33 RPM | 1.188" | 750:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20345 | 8.75 RPM | 1 1/4" | 200:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20344 | 11.7 RPM | 1 1/4" | 150:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- ADB HOIST RINGS MFG. 37340 Hoist Ring, 10000 lbs. Load Capacity, 1-8 Thread Size, 230 ft. lbs. Torque
- GRAINGER 12122_36_0 A2 Tool Steel Rectangular Bar, 0.375 Inch Thick
- PLASTEC S10SS4P012 Blower, 6 Inch Wheel Dia, Direct Drive, Includes Drive Pack with Motor, 40 cfm, 3/25 hp
- LENOX TOOLS 52176D2B144420 Band Saw Blade, 3/8 Inch Blade Width, 14 Feet and 6 Inch, 0.035 Inch Blade Thick
- LENOX TOOLS 48038D2B51630 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 64-1/4 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- SANDPIPER 031.095.000 Sleeve and Spool Set
- ANVIL 0362170409 Socket Weld Reducer Coupling, Forged Steel, Size (a) 1 1/2", Size (b) 1/4"
Explore More
- KEYSHAFT
- Drain and Drip Pans
- Test Equipment
- Micrometer Heads
- Receptacle and GFCI Tester Accessories
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro PU Work Gloves
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 10 mil Thick, Lightweight, Yellow
- CHICAGO PNEUMATIC CP3850 Series Angle Wheel Grinders
- RUD CHAIN PP-S PowerPoint Universal Connections, Inch
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU740 Gas Springs
- SPEARS VALVES PVC Class 100 IPS Fabricated Fitting 15 Deg. Elbows, Gasket x Gasket
- DAYTON Overhaul Kits
- SALISBURY Class 2 Electrical Glove Kit, 14 Inch, Red, Black
- NORTON ABRASIVES Benchtop Grinder Belts
- LITTELFUSE FHA Series In-Line Blade Fuse Holders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-20323 Worm Reducer, 0.53 Hp, 1.188 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron

