HUB CITY 0230-20304 Worm Reducer, 0.37 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 37/100 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 11.7 RPM |
| Output Diameter | 1" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Rating | 1190 lbs.-in. |
| Ratio | 150:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.8 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Product Variants
| Model | output | output diameter | ratio | gear type | center distance | input style | housing material | motor frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0230-20308 | 4.38 RPM | 1" | 400:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20302 | 23.3 RPM | 1" | 75:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20303 | 17.5 RPM | 1" | 100:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20323 | 17.5 RPM | 1.188" | 100:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20331 | 2.33 RPM | 1.188" | 750:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20345 | 8.75 RPM | 1 1/4" | 200:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20344 | 11.7 RPM | 1 1/4" | 150:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- APOLLO VALVES 78181901 Ball Stop Kit, 3 - 6 Inch Size, Stainless Steel
- VERMONT GAGE 312143030 Reversible Assembly, Go/NoGo, M18.0-2.50 6H
- WIHA TOOLS 23053 WIHA 23053
- EATON XIOC-TC1 Communication Modules, Rs232C, Rs485, Rs422 Serial Interfaces, For Xc201 And Xc202
- VERMONT GAGE 371189550 Plug Gage Assembly, Go/NoGo, 1 1/2-20 Un, 2A
- ADVANCE TABCO FSS-W-244 Table, Wall-Mount, 48 X 24 Inch Size 14 Ga 304 Ss Top, Front Rolled Edge
- SLOAN 3366133 Surface Hand Dryer Sound Suppressing Nozzle, 2 X 3.75 X 3.5 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0546037 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 13.97 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Weatherproof Boxes
- Air Cannons and Man Coolers
- Keyed Alike Padlocks
- Brass Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Air Powered Airless Paint Sprayers
- OBERON LAN Arc Flash Kits, 40 Cal Arc Rating
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 11 Inch, Black
- VIEGA PROPRESS XL-C 45 Degree Elbow, Press x Press
- ACME ELECTRIC WI075 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ANVIL 008CTG Series Copper Tubing Riser Clamps
- CHAINFLEX Data Cable, 6 Max Amps
- DAYTON General Purpose Motors, ODP Enclosure, 3/4 HP Power Output
- LEESON Low Voltage DC Motors, TENV/TEFC, C Face With Removable Base
- GLOBE SCIENTIFIC Cap Inserts for Cryogenic Vials
- PALMETTO PACKING 1347AF Style Packing Seals
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-20304 Worm Reducer, 0.37 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron

