HUB CITY 0230-20325 Worm Reducer, 0.3 Hp, 1.188 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 3/10 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 8.75 RPM |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Rating | 1211 lbs.-in. |
| Ratio | 200:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.8 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Product Variants
| Model | output | output diameter | ratio | gear type | center distance | input style | housing material | motor frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0230-20308 | 4.38 RPM | 1" | 400:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20302 | 23.3 RPM | 1" | 75:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20303 | 17.5 RPM | 1" | 100:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20323 | 17.5 RPM | 1.188" | 100:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20304 | 11.7 RPM | 1" | 150:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20331 | 2.33 RPM | 1.188" | 750:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-20345 | 8.75 RPM | 1 1/4" | 200:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- TECHNIKS 19/11-4095 Tapping Collet Size 1 Rigid Tap 0.381 inch
- ALTRONIX PM224 Supervised Linear Power Supply / Charger, 24VDC Output
- PRECISION BRAND 22260 Shim Stock Roll Cold 302 Stainless Steel 0.0070 In
- ADB HOIST RINGS MFG. 71174 Hoist Ring, 4500 lbs. Load Capacity, 3/4-10 Thread Size, 84 ft. lbs. Torque
- DEWALT DW3703H Clean Cut Jig Saw Blade, 4 Inch, 6TPI
- VULCAN HART 00-425882-000G1 Brick Set, 12 Inch Section
- MILWAUKEE 49-16-2718 Edger Attachment, 38 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Cylinder Cabinets
- Electromechanical Timers
- Taper Pins
- Electric Ceiling Heater Accessories
- Building Automation Controls
- CONDOR Goatskin Leather Pearl Welding Gloves
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Stainless Steel Tube
- HAWS Portable Eyewashes, Plastic
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square PP Bottles, Wide Mouth
- DIXON Gauges
- VULCAN HART Prepaint Assembly
- REGAL Unipass Taper Pipe Drills and Taps, HSS, Nitride
- CROWN BOILER CO. Regulators
- MILWAUKEE VALVE High Performance Series Bronze Butterfly Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-20325 Worm Reducer, 0.3 Hp, 1.188 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron

