HUB CITY 0230-19743 Worm Reducer, 0.53 Hp at 1750 RPM Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,730.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Height | 13.5 |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Type | C Face Quill |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Length | 14 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 0.53 hp @ 1750 RPM |
| Mounting Style | Select |
| Output Diameter | 7/8" |
| Output Rpm | 17.5 RPM |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Range | 1000 lbs.-in. to 2500 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 1163 lbs.-in. |
| Output Type | Shaft |
| Overhung Load | 550 |
| Ratio | 100:1 |
| Series | 2100 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | Single Output |
| Width | 12.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output diameter | series | center distance | service factor | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-20307 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,139.07 | |
![]() |
0230-19967 | Double Worm | 0.212 hp | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,037.51 | |
![]() |
0230-19742 | Worm | 0.66 hp @ 1750 RPM | 75:1 | 23.3 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19748 | Worm | 0.173 hp | 400:1 | 4.38 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19745 | Worm | 3/10 hp | 200:1 | 8.75 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,600.96 | |
![]() |
0230-19756 | Worm | 0.063 hp | 1800:1 | 0.97 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19726 | Worm | 0.238 hp @ 1750 RPM | 250:1 | 7 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 |
Explore Products
- OSG 1019800 Straight Flute Tap, #8-32 Thread Size, 7/16 Inch Thread Lg, Bright, H7, Plug
- APPLETON ELECTRIC ACP6023BCP4 Plug Assembly, 60A
- BOSCH OSL214K Oscillating Scraper Blade, 2 1/4 Inch Blade Width, Pointed, Starlock Connection
- GRAINGER BULK-RS-N50-978 Neoprene Roll, 36 Inch X 55 Ft, 0.25 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
- VULCAN HART 00-944241-00025 Burner Bracket Support
- APPLETON ELECTRIC GRN50-A Conduit Outlet Body, Powder Coated, 1/2 Inch Trade, Threaded, Aluminum
- KEO 53340 Countersink 1 Flutes 100 Degree 3/4 Hss
- ERICKSON MS1184 Spare Part
Explore More
- KEYSHAFT
- Guardrails
- Vehicle Lift Systems
- Heating and Cooling Tools
- Marking Flags
- Containment Booms
- CONDOR PU Coated White Gloves, Palm Coverage
- ANSELL Natural Rubber Latex Gloves, 24 Inch Length
- LUMAPRO Electronic Ballasts
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Polypropylene Black
- ANVIL AS633 Series Open Angle Connectors, 2-Hole
- VULCAN HART Brass Connector
- LEESON Globetrotter IEC Frame Motors, Flange/Base Mounting, B3/B14
- CRETORS Decals
- SIOUX CHIEF Plastic Tubular, P-Traps, Less Adapter
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-19743 Worm Reducer, 0.53 Hp at 1750 RPM Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,730.17 /unit







