HALLOWELL F4723-12HG Closed Shelving 87 x 48 x 12 8 Shelves | AC8CWM 39K809
HALLOWELL F4723-12HG Closed Shelving 87 x 48 x 12 8 Shelves
Item: AC8CWMModel: F4723-12HGCross Ref: 39K809
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Color Gray
Depth 12"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Gauge 22 ga.
Height 87"
Includes (2) Pair Side Sway Braces, (4) Angle Posts, Pair Back Sway Braces
Load Capacity Per Shelf 375 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 8
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 8
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 48" x 12"
Overall Width 48"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 375 lbs.
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 3000 lbs.
Width 48"