HALLOWELL F4523-12HG Closed Shelving 87 x 36 x 12 8 Shelves | AC8CWJ 39K806
HALLOWELL F4523-12HG Closed Shelving 87 x 36 x 12 8 Shelves
Item: AC8CWJModel: F4523-12HGCross Ref: 39K806
In Stock
Get it by Monday, May 25
Color Gray
Depth 12"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Gauge 22 ga.
Height 87"
Includes (2) Side Panel Assembly, (4) Angle Posts, Back Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 500 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 8
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 8
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 12"
Overall Width 36"
Shelf Capacity 500 lbs.
Shelf Configuration Standalone
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 4000 lbs.
Width 36"