HALLOWELL F4713-18HG Open Shelving 87 x 48 x 18 8 Shelves | AC8CUE 39K755
HALLOWELL F4713-18HG Open Shelving 87 x 48 x 18 8 Shelves
Item: AC8CUEModel: F4713-18HGCross Ref: 39K755
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Color Gray
Depth 18"
Gauge 22 ga.
Height 87"
Includes (2) Pair Side Sway Braces, (4) Angle Posts, Pair Back Sway Braces
Load Capacity Per Shelf 375 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 8
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 8
Overall Depth 18"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 48" x 18"
Overall Width 48"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Capacity 375 lbs.
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 3000 lbs.
Width 48"