HALLOWELL F4521-24HG Closed Shelving 87 x 36 x 24 6 Shelves | AC8CWE 39K802
HALLOWELL F4521-24HG Closed Shelving 87 x 36 x 24 6 Shelves
Item: AC8CWEModel: F4521-24HGCross Ref: 39K802
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Color Gray
Depth 24"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Gauge 22 ga.
Height 87"
Includes (2) Side Panel Assembly, (4) Angle Posts, Back Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 500 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 6
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 6
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 24"
Overall Width 36"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 500 lbs.
Shelf Configuration Standalone
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 3000 lbs.
Width 36"